Történelem

Rég elveszett egyiptomi sírt találtak

4400 éves múmia volt a belsejében

Cseh régészek egy csapata újra felfedezett egy elveszett sírt, amely egy Ptahshepses nevű ókori egyiptomi hivatalnoké volt, aki körülbelül 4400 évvel ezelőtt (a Kr. e. 24. és 25. században) élt – írja az IFLScience.

Rég elveszett egyiptomi sírt találtak
Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Český egyptologický ústav FF UK

A Cseh Egyiptológiai Intézet Facebookon közzétett közleménye szerint az elveszett sírt az egyiptomi Abusir és Szakkara piramismezői között fedezték fel.

„Több évig tartó, nehéz kutatás volt” – magyarázta a közleményben Miroslav Barta, az abusiri kutatás vezetője. „A terület részletes műholdas felvételei és a régi térképek tanulmányozása vezetett Ptahszepszis sírjának 2022-es újrafelfedezéséhez.”

Mintegy 160 évvel ezelőtt egy Auguste Mariette nevű francia tudós találta meg ezt a helyet, és részben „feltárta”. Mariette kiemelte Ptahsepszis álkapuját, egy szimbolikus ajtónyílást, amelyről az egyiptomiak úgy gondolták, hogy az elhunytak ezen keresztül léphettek be és ki a sírból, valamint egy eredetileg a kultikus kápolna fölött elhelyezett karzatot. A sír azonban eltűnt a homok alatt, és máig elveszett.

A Mariette által megtalált leletek jelenleg a British Museumban vannak kiállítva. Maga az ajtó átfogó és egyedülálló beszámolót nyújt Ptahszepszis pályafutásáról. Elmondja, hogyan nevelkedett az utolsó gízai uralkodó – Menkaure (görögül „Mükerinosz”) – udvarában, és hogyan vette el később Userkaf fáraó lányát. Userkaf maga is fontos személyiség volt, aki megalapította a Napkirályok V. dinasztiáját.

„Ez az utalás önmagában azt jelzi, hogy Ptahszepszész az első ismert nem királyi származású tisztviselő az egyiptomi történelemben, akinek megadatott az a kiváltság, hogy királyi lányt vehetett feleségül” – magyarázta az intézet.

„Sőt a karzaton Osiris isten egyik legkorábbi említése is szerepel. Ez pedig még egyedibbé teszi a hivatalos Ptahszepszist, mert neki tulajdonítható az az ötlet, hogy az egyiptomi túlvilág híres istenét bevezették az egyiptomi panteonba.”

A sírt Nyuserra Ini, az Ötödik dinasztia hatodik uralkodója uralkodásának idejére datálták az Óbirodalom korában.

„Tekintettel Ptahshepses politikai, történelmi és vallási jelentőségére, a sír az utóbbi időszak egyik legjelentősebb felfedezése az egyiptomi régészetben” – teszi hozzá a közlemény.

„Emellett rendkívül fontos hiányzó láncszemet jelent a viszonylag kis méretű, egyetlen kultikus kápolnával rendelkező masztabák és az olyan kiterjedt családi sírok között, mint a szomszédos, nagyjából ugyanabban az időben épült Ty sírja.”

A 2022-ben végzett ásatási munkálatok során a régészek feltárták a mastaba (az egyiptomi sírok téglalap alakú építménye) kiterjedt, 42 méter hosszú és 22 méter széles felépítményét. Feltártak egy jól megőrzött, festett díszítésekkel ellátott kápolnát a bejáratnál, két serdabát (a tulajdonos szobrainak helyet adó helyiségek) és egy hosszú bejárati folyosót.

Ezután 2023-ban a csapat belépett a sírkamrába, amelyben egy hatalmas mészkőből készült zárókő volt a helyén. A kamrát az ókorban kirabolták, de a temetéshez használt eredeti felszerelés egy része még mindig megmaradt. Érdekesség, hogy a sírban egy mumifikálódott halat is találtak, amely az első ilyen jellegű felfedezés.

Aztán egy részben felnyitott szarkofágban, amely még mindig a hátán feküdt, magának a tisztviselőnek a mumifikálódott maradványai voltak. A maradványainak vizsgálata új betekintést engedett a mumifikáció fejlődésébe az Óbirodalom korában.

„Egy olyan ember sírját fedezték fel tehát újra, aki megváltoztatta az egyiptomi történelem menetét, ami az expedíció egyik legnagyobb közelmúltbeli felfedezését jelenti. A kutatás még folyamatban van, és valószínűleg további felfedezésekkel újabb fényt derítenek majd a családjára és korára” – tette hozzá Barta.

Kapcsolódó írásaink