Történelem
23 ezer éves emberi lábnyomok
Az emberek már a jégkorszak idején is jelen voltak Észak-Amerikában

„A régészeti közösség egyes köreiben az volt az azonnali reakció, hogy a mi kormeghatározásunk pontossága nem elegendő ahhoz a rendkívüli állításhoz, hogy az emberek jelen voltak Észak-Amerikában az utolsó jégkorszaki maximum idején. De a mostani kutatásban alkalmazott célzott módszertanunk valóban kifizetődött” – mondta Jeff Pigati, az új tanulmány társszerzője és az Egyesült Államok Földtani Intézetének kutatógeológusa egy nyilatkozatban.
A lábnyomokat az új-mexikói White Sands Nemzeti Parkban fedezték fel. A tudósok 2021-ben a környező üledékrétegben lévő szerves anyagokon radiokarbonos kormeghatározást végeztek, ami arra utal, hogy az emberi nyomok valamikor 23 ezer és 21 ezer évvel ezelőtt vésődhettek a talajba.
Az állítás azonban tudományos körökben vitát váltott ki. A datálást a Ruppia cirrhosa nevű közönséges vízi növény magjaira alapozták. Mivel az ehhez hasonló vízi növények képesek a vízben oldott szénatomokból szenet felvenni, egyesek szerint lehetséges, hogy a vizsgálatok szerint a réteg sokkal idősebb, mint amilyen a valóságban. A vita eldöntésére a kutatók egy új módszerrel tértek vissza a lenyomatok datálására.
Egy új tanulmányban ugyanaz a kutatócsoport visszatér, hogy kiszámítsa a Ruppia magvakkal azonos rétegből gyűjtött szárazföldi pollenek korát. Mivel ezek a földi tűlevelű növények megkötik a légköri szenet, kisebb az esélye annak, hogy a kormeghatározásukat régebbi széntartalékok elhomályosítják.
Ahogy remélték, a vizsgálatok hasonló dátummal tértek vissza, ami arra utal, hogy az emberi lábnyomokat 23 ezer és 22 ezer évvel ezelőtt taposták a földbe.
„Még az eredeti munka publikálása közben is folytattuk az eredményeink tesztelését többféle bizonyítékkal és független kronológiai technikákkal” - tette hozzá Kathleen Springer, a tanulmány társszerzője egy külön nyilatkozatban.
Ennek a dátumnak a megerősítése nagy jelentőséggel bír, mivel megmagyarázhatja, hogy az emberek mikor vándoroltak először Észak-Amerikába. Egészen a közelmúltig a legszélesebb körben elfogadott nézet az volt, hogy Amerika legkorábbi lakói a „Clovis-kultúra” néven ismert csoport volt, amely körülbelül 15 ezer–13 ezer évvel ezelőtt telepedett le a kontinensen. Az újabb felfedezések ezt az időskálát későbbre tolják, és az első lakosok érkezésére vonatkozó becslések 25 ezer évvel ezelőtti és 33 ezer évvel ezelőtti időpontok között mozognak.
„Korábban azt gondoltuk, hogy körülbelül 16 ezer évvel ezelőtt, amikor a jégtakarók elolvadtak és megnyílt egy vándorlási folyosó, délre költöztek, de a White Sandsből származó korábbi időpont azt mutatja, hogy az emberek már Amerikában voltak. Ez azt jelenti, hogy az emberek sokkal korábban vándoroltak Amerikába, de még mindig ugyanazon az útvonalon keresztül” – tette hozzá Reynolds.