Történelem

Különös 300 ezer éves hibrid állkapocscsont

Az ősi és modern ember tulajdonságaival is rendelkezik

Az ősi állkapocs egy ismeretlen ősi fajhoz tartozhat, amely a neandervölgyiekkel, a gyenyiszovaiakkal és a Homo sapiensszel állt rokonságban – írja az IFLScience.

Különös 300 ezer éves hibrid állkapocscsont
Képünk illusztráció
Fotó: YouToube

Kínában egy 300 ezer éves emberi állkapocscsontot fedeztek fel, amely a modern és az ősi hominidákhoz tartozó vonások különös keverékét tartalmazza. Az egyedülálló állkapocscsontot elemezve a kutatók szerint a tulajdonosa a modern ember és a neandervölgyi ember ismeretlen őse lehetett.

A majdnem teljes állkapocscsontot a kelet-kínai Hualongdongban tárták fel, egy részleges koponyával és néhány lábcsonttal együtt. Az állkapocs részletes morfológiai és geometriai vizsgálatát követően a tanulmány szerzői megállapították, hogy háromszög alakú alsó széle és általános görbülete hasonlít a késő pleisztocén hominidákéhoz és a modern emberekéhez.

„Mindezen jellemzők gyenge kifejeződése azonban arra utal, hogy ez az állkapocs nem rendelkezik valódi állal” - írják a kutatók. Ennek a vonásnak a hiánya közelebb helyezi az ősi lényt a középső pleisztocénből származó idősebb fajokhoz.

A kutatók szerint ezt a mozaikos morfológiai mintázatot korábban még soha nem látták Kelet-Ázsiából származó középső-pleisztocén hominidáknál, és arra utal, hogy a modern emberi vonások már 300 ezer évvel ezelőtt elkezdtek megjelenni az ősi fajban.

Hogy a dolog még rejtélyesebb legyen, a kutatók megállapították, hogy az arccsontok még jobban hasonlítanak a modern emberéhez, mint az állkapocscsontok.

A tanulmány szerzői megpróbálják azonosítani, hogy melyik fajhoz tartoznak a maradványok, és rámutatnak, hogy más, Kínában látott mozaikos morfológiákat korábban gyenyiszovaiaknak tulajdonítottak. A hualongdongi példányon megfigyelt egyedi vonáskombináció miatt azonban a kutatók feltételezik, hogy az „egy harmadik vonalhoz tartozhat, amely nem a H. erectus vagy a Gyenyiszovai, hanem a H. sapienshez filogenetikailag közel áll”.

„Ebben az összefüggésben a példány által képviselt populáció filogenetikai kapcsolatban állhat a késő középső-késő pleisztocén homininokkal (H. sapiens, neandervölgyiek és gyenyiszovaiak), és osztozik velük néhány jellegzetességükben” – vonják le a következtetést.

Kapcsolódó írásaink