Történelem

Díszes üvegtárgyakat találtak egy római hajóroncson

A hajó valószínűleg egy közel-keleti kikötőből érkezhetett

A Capo Corso 2 hajót először 2012-ben fedezték fel mintegy 350 méter mélyen a Capo Corso és Capraia szigete közötti tengerszakaszon. Az előzetes kormeghatározás a hajót a Kr. u. 1. század végére és a 2. század elejére teszi, amely szinte kizárólag nyers állapotban lévő üveget és több ezer megmunkált barna étkészletet szállítva süllyedt el – írja a Heritage Daily.

Díszes üvegtárgyakat találtak egy római hajóroncson
Fotó: Facebook / Ticia Verveer - Archaeologist

Egy olasz–francia misszió először fotogrammetriai felmérést végzett a roncson, hogy tanulmányozza a helyszínen az üledékképződés és az emberi tevékenység által okozott változásokat. A kapott adatok alapján a kutatók ezután telepítettek egy távvezérelt járművet (ROV), az Arthur nevű járművet.

Az Arthur egy új ROV-prototípus, amely 2500 méteres mélységig képes eljutni. Nagy felbontású videót készít, szellőztetni vagy vákuumozni tudja az üledéket, és egy speciálisan felszerelt karom segítségével helyben is képes a leletek kiemelésére.

A ROV segítségével már számos üvegtárgyat, köztük üvegpalackokat, csészéket és tálakat, valamint két bronzmedencét és több amforát is kiemeltek.

A Víz alatti Kulturális Örökség Nemzeti Felügyelőségének közleménye szerint: „Minden régészeti anyagot a Nemzeti Felügyelőség tarantói laboratóriumába szállítanak tudományos elemzések, a biológiai degradáció jellemzése és a restaurálás céljából".

A kutatócsoport reméli, hogy a tárgyak további vizsgálata részleteket tár fel a hajó kronológiájáról és az utolsó útvonaláról. A rakomány első elemzése arra utal, hogy a hajó egy közel-keleti kikötőből, valószínűleg Libanonból vagy Szíriából érkezett.

Kapcsolódó írásaink