Történelem

Túrázó talált bronzkori piktogramokat Norvégiában

A történelmi fontosság miatt a pontos helyszínt bizalmasan kezelik

A felfedezést Tormod Fjeld tette, aki titokzatos színárnyalatokat vett észre egy sziklafalon, ahol ő és családja megálltak pihenni. Fjeld a telefonján lévő alkalmazás segítségével különböző szűrőket alkalmazva ki tudta emelni a különböző színárnyalatokat, felfedve egy csónak képét evezősökkel, egy állattal és több emberi alakkal – írja Haritage Daily.

Túrázó talált bronzkori piktogramokat Norvégiában
Jan Magne Gjerde fotója a barlangrajzról
Fotó: Facebook/NIKU/Jan Magne Gjerde

Østfold Norvégia legrégebbi lakott régiói közé tartozik, ahol sziklarajzokat, piktogramokat és temetkezési halmokat dokumentáltak az egész területen.

Fjeld úr felvette a kapcsolatot a helyi hatóságokkal és Jone Kile-Vesik régészrel (a sziklaművészet specialistája), aminek eredményeként a Norvég Kulturális Örökségkutató Intézet (NIKU) kutatóit küldték ki a helyszín felmérésére.

A NIKU csapata megerősítette a felfedezést, amelyet Norvégia bronzkorára datáltak, a NIKU professzora, Jan Magne Gjerde kijelentette, hogy a felfedezés az egyik legkorábbi sziklaművészeti lelőhely az ország ezen részén.

A bronzkor Skandináviában állítólag nem sokkal Kr. e. 2000 után kezdődik a bronzszerszámok bevezetésével és használatával, majd ezt követi a bronz fémmegmunkálási technológia szisztematikusabb átvétele ie 1750-től.

„Könnyű azt gondolni, hogy az ilyen részek véletlenszerűen természetes pigmentekből alakulnak ki. De itt annyi „véletlen” van összegyűjtve, ami nem véletlen” – mondja Jan Magne Gjerde, a NIKU munkatársa.

A történelmi fontosság miatt a pontos helyszínt bizalmasan kezelik, a NIKU csak annyit közöl, hogy a helyszín Moss községben található. A piktogramokhoz használt pigmentek ugyanis könnyen sérülnek, még az emberi érintés is elegendő ahhoz, hogy helyrehozhatatlan károkat okozzon.

Kapcsolódó írásaink