Történelem

7000 éves sziklarajzokat fedeztek fel drónok segítségével + VIDEÓ

Oda is elmennek, ahová eddig még egyetlen ember sem jutott el

Az Alicante környéki hegyeket tanulmányozó kutatók eddig megszokták, hogy a régió rejtett régészeti kincseihez túrázva kellett eljutniuk, de most bebizonyították, hogy lehet egyszerűbb módja is – írj a SienceAlert.

7000 éves sziklarajzokat fedeztek fel drónok segítségével + VIDEÓ
Fotó: YouToube

A „Sziklaképzőművészet és kulturális tájak az Alicante-hegységben” című kutatási projektjük során meredek lejtőkkel, falakkal és egyenetlen terepviszonyokkal kellett megküzdeniük a hegyekben elrejtett őskori sziklarajzok felkutatása során. Tapasztalataik vezették Francisco Javier Molina Hernández kutatót, aki képzett drónpilóta, arra az ötletre, hogy a repülés jó módszer lehet a terület felderítésére.

A 18 barlangba vezető repülés során két olyan barlangot találtak, amelyekben őskori festmények voltak. A megközelítés nemcsak felgyorsítja az őskori sziklarajzok vadászatát, hanem csodálatos felvételeket is készít.

„Ez a módszertan nemcsak az őskori sziklarajzok kutatásában, hanem a megelőző megőrzéssel kapcsolatos örökségvédelmi tanulmányokban is alkalmazható, figyelembe véve az örökséget fenyegető különböző veszélyeket, mint például a városfejlesztés, a kőfejtési műveletek vagy a szabadtéri szabadidős és sporttevékenységek” – írták a tanulmány szerzői.

„Bár ez a javaslat az őskori ábrázolásokra összpontosít, bármely történelmi korszak hasonló régészeti lelőhelyeinek vizsgálata hasznos lehet”.

Természetesen a repüléssel nem lehet olyan közelről megnézni az őskori sziklarajzokat, mint a gyalogos átkeléssel, de a kutatók a Photoshop segítségével fel tudták javítani és fel tudták nagyítani a felvételeket, hogy tisztább képet kapjanak. A Castellet-Barranc del Salt szurdok képeit ilyen kezelésben részesítve alakokat, íjászokat, szarvasokat és kecskéket fedeztek fel. Még az alakokat eltaláló nyilakat is látni lehetett, ami azt mutatja, hogy a drónfotózás milyen részletgazdagságra képes még távolról is.

A felderítési folyamat felgyorsításának további előnye, hogy a jövőbeni drónos felmérések remélhetőleg elősegíthetik a régió és a benne található ősi műalkotások megismerését.

„Az Alicante-hegységben sok megközelíthetetlen terület van” – mondta Molina az Artnet Newsnak. „A falak fényképezése drónnal gyors módszer, és ez a mostani lelet azt jelenti, hogy még sok őskori barlangfestményt találhatunk”.

A csapatnak különleges engedélyeket kell kérnie ahhoz, hogy kamerával felszerelt drónokkal repülhessenek a régióban, így amíg nem érkezik több felvétel, addig mi megyünk, hogy újra megnézzük.

Objektum doboz

Kapcsolódó írásaink