Történelem

Lenyűgöző sziklarajzokat találtak Svédországban

Furcsa emberi alakokat, hajókat és vadállatokat ábrázolnak

Körülbelül 40 sziklarajzot tártak fel egy meredek sziklafalon Svédországban, amelyet évezredek óta moha borított. A mintegy 2700 évvel ezelőtt készült bronzkori sziklaművészet számos különböző motívumot ábrázol, köztük furcsa emberi alakokat, hajókat és vadállatokat – írja az IFL Sciense.

Lenyűgöző sziklarajzokat találtak Svédországban
Az ősi műalkotásokat a közelmúltban fedezték fel
Fotó: Foundation for Documentation of Bohuslän's Rock Carvings

Az ősi műalkotásokat a közelmúltban fedezték fel. A mai állapot szerint a helyszín egy füves farm közepén található, de a tengerszint jelentősen magasabb volt a sziklarajzok készítésekor, ami azt jelenti, hogy ez az óriási szikla valószínűleg egy kis sziget sziklaoldala lehetett.

„A sziklafaragást az teszi teljesen egyedivé, hogy a mai talajszint felett 3 méterrel egy meredek sziklafelületen található, amely a késő bronzkorban egy kis szigeten lehetett. A sziklafaragásokat valószínű egy csónakban ülve készítették” – írták a Facebook-oldalukon.

„A tanumi sziklafaragványok egyedülálló művészi teljesítményt képviselnek az állatok, emberek, hajók, fegyverek és a bronzkori szimbólumok ügyes és részletes ábrázolásával. Ezek néha mozgalmas jeleneteket és bonyolult kompozíciókat ábrázolnak az utazás, a státusz, a hatalom, a hadviselés és a kultusz motívumaival” – folytatja.

Bár rengeteg sziklarajzokat találtak már gyakorlatilag a Föld sok részén, a legtöbb a neolitikumból származik, és úgy tűnik, hogy ez a fajta művészet megszűnt, miután az emberi kultúrák írásrendszert fejlesztettek ki. Az alakok sziklafalakba vésése a kommunikációs és kifejezési eszközöket jelentette számtalan emberi kultúra számára szerte a világon.

Kapcsolódó írásaink