Történelem
Fura kinézetű kínai agyagkatonák
Valószínűleg görög mesterek is segítették a kínaiakat a katonák elkészítésében

A kínai agyaghadsereg szinte minden történelmi tankönyvben szerepel. A világ egyik leglátványosabb és legnagyobb felfedezése volt, és sokan azt gondolják, hogy csupán néhány ezer katonát rejtett a föld mélye. Az igazság az, hogy még nagyon sok agyagkatona, és egyéb szolgáló agyagfigurája fekszik a föld mélyén, amelyet nem tártak még fel.
A szakértők szerint hihetetlen kincsek és régészeti leletek lehetnek még a nagy kínai, a birodalmat első ízben egyesítő császár sírja körül, amelyet egyelőre nem mertek kinyitni a szakemberek. Csupán feltételezéseink vannak, hogy miféle csoda lehet, miféle kis univerzum lapulhat a hatalmas síremléken belül, amely nagyságában és felépitésésben vetekszik az egyiptomi piramisokkal is.
Az elmúlt években is rengeteg tudományos újdonság látott napvilágot a nagy agyaghadsereggel kapcsolatban, amelynek nyomaira amúgy egy kínai család bukkant, amikor a kertjükben kutat kezdtek el ásni.
A tudósok közben az agyaghadsereg vizsgálata folytán arra is rájöttek, hogy valószínűleg görög mesterek is segítették a kínaiakat a katonák elkészítésében, ez pedig arra világított rá, hogy valószínűleg Kína és Európa között már sokkal hamarabb kiépültek a kereskedelmi kapcsolatok, mint azt korábban sejtettük.
Az agyagkatonák színesek voltak eredetileg, de sokáig nem találtak olyan szobrot a kutatók, amelyek megőrizték volna eredeti színüket. A nagy felfedezés után csak évtizedekkel találtak színes szobrokat is a császár síremléke körül.