Történelem

Több mint 100 évig tévedésben éltünk: mégsem úgy zajlott le a Titanic tragédiája, ahogy eddig hittük

Így történhetett valójában a végzetes ütközés

Egy egészen új, csodamód izgalmas vállalkozás igazolhatja, hogy a Titanic valójában nem is a jobb oldalán ütközött a jéghegynek – írja a femcafe.hu.

Több mint 100 évig tévedésben éltünk: mégsem úgy zajlott le a Titanic tragédiája, ahogy eddig hittük
Fotó: NorthFoto

Mintha nem ölelné körül az óceán. Különleges, háromdimenziós rekonstrukció készült a legendás Titanic roncsairól – számolt be róla a The Guardian. A szakemberek úgy modellezték a luxusgőzös maradványait, mintha nem lenne körülötte az óceán. A világ leghíresebb hajójának digitális másolata fontos előrelépést jelent, hiszen a Titanic homályos vízben fekszik, így nehéz közelről tanulmányozni, másrészt a mikrobák folyamatosan pusztítják a felületét, ezért kiváltképp fontos, hogy megőrződjön az utókor számára. Lapozz, máris mutatjuk a csodás felvételt, valamint azt is eláruljuk, hogy – az utóbbi években felgyülemlett bizonyítékok alapján – hogyan is történhetett valójában a luxusgőzös tragédiája.

Nem a jéghegy jelentette a legnagyobb veszélyt a Titanicra: a hajó sorsába bele volt kódolva korai pusztulása.

Száztizenegy éve indult el első s egyben utolsó útjára a Titanic nevű luxusgőzös, melyet igazi „úszó behemótnak” álmodtak meg a tervezői. Tudtad, hogy az elsüllyeszthetetlennek hitt hajó végzetét nem csak – és nem elsősorban – az a bizonyos jéghegy okozta?

Tervezői valóságos „úszó behemótnak” álmodták meg, és a görög mitológiából ismerős óriásokról, a titánokról nevezték el – idézi fel a Múlt-kor cikke. A hajó építésének munkálatai 1909 elején vették kezdetüket, mai árfolyamon számítva 70 milliárd forintból építették meg. Negyvenhatezer tonnát nyomott, hosszúsága elérte a 269, szélessége pedig a 28 métert. A korabeli sajtóban valóságos szenzációként számoltak be arról, hogy elkészült, és hamarosan nekivág az óceánnak a földkerekség legnagyobb személyszállító hajója – ugyanakkor már a Titanic megszületésének pillanatában akadtak olyan szakemberek, akik felhívták a figyelmet a luxusgőzös gigászi méreteiben rejlő veszélyre.

Kapcsolódó írásaink