Történelem

Így öltek a halál oroszországi asszonyai

Egy fiatal nő, Darja Trepova adta át azt a csomagot Vladlen Tatarszkijnak, amelyben a blogger életét nem sokkal később kioltó bomba „ketyegett”. Az április 2-i, szentpétervári robbantás hátterében – az orosz hatóságok szerint – az ukrán titkosszolgálat állhat. Ha ez bebizonyosodik, az Alekszej Navalnij köréhez tartozó huszonéves lány neve olyan ismert politikai merénylőkével kerülhet egy lapra, mint amilyen Szofja Perovszkaja, Vera Zaszulics vagy Fanni Kaplan.

Így öltek a halál oroszországi asszonyai
Fanni Kaplan revolvere, amiellyel háromszor lőtt rá Leninre
Fotó: MH/Wikipedia/Yukof

Szofja Perovszkaja egy nem túl hízelgő cím birtokosa, habár a Szovjetunióban kisebb kultusza alakult ki éppen emiatt: ő ugyanis az első nő, akit terrorizmusért ítéltek halálra. 1853-ban született egy arisztokrata családban, de roppantul unta a kiváltságos környezetét. Sok korabeli kamaszhoz hasonlóan romantikus érzéseket táplált a francia és az orosz radikális mozgalmak jellemzően rövid életű és többnyire nem természetes halált halt hősei iránt. A forradalmi hevülete később sem csillapodott. Sőt, egyre szélsőségesebbé vált: előbb csak gyűléseket látogatott, utóbb viszont csatlakozott a narodnyik Föld és Szabadság (Zemlja i Volja), 1879-ben pedig a Népakarat (Narodnaja Volja) nevű föld alatti szervezethez, amelynek tagjai az elméleti vitákkal és a filozófiai fejtegetésekkel szemben a „praxist” részesítették előnyben, azaz terrortámadásokat készítettek elő a fennálló rend megdöntése és egy általuk igazságosnak vélt, szocialista társadalom megteremtése érdekében. Nem kisebb célt tűztek ki maguk elé, mint II. Sándor cár meggyilkolását. 1881. március 13-án Perovszkaja és összeesküvő társai sikerrel teljesítették küldetésüket. Bombát robbantottak a cár kocsija mellett, megölve őt és több őrét. Perovszkaját később letartóztatták és kivégezték a merényletben játszott szerepe miatt. Utolsó levelében azzal nyugtatta anyját, hogy a hőseihez hasonlóan ő is a forradalom mártírja akart lenni.

A lengyel származású Vera Zaszulics is nemesi családba született, viszont már akkor sem éltek nagy lábon, amikor 1849-ben a világra jött. Apja korai halála után anyja a gazdagabb rokonaik gondjaira bízta. Ez mély nyomot hagyott benne, a rendszert hibáztatta balsorsáért. Az iskolái elvégzése után Szentpétervárott keresett állást, ahol az éles vagyoni kontrasztok és a gyökértelenség miatt csakhamar a „társadalomjobbító”, radikális mozgalmak bűvkörében találta magát – kisvártatva pedig a börtönben, ahonnan 1873-ban szabadult. A következő éveket Kijevben töltötte, majd visszatért a fővárosba, már mint Bakunyin híve. 1878-ban aztán egy anarchista elvtársnőjével, Mása Kolenykinával együtt elhatározták, hogy végeznek két politikussal vagy köztisztviselővel. A kiemelt ügyekben eljáró államügyésznek, Vladiszlav Zselehovszkijnak bérelt helye volt a halállistájukon, a későbbi merénylet egyetlen áldozata, Fjodor Trepov kormányzó viszont „csak” azért került fel rá, mert híre ment, hogy egy brutális alak, aki előszeretettel aláz és veret meg másokat. A merénylet napján Kolenykina fegyvere csütörtököt mondott, Zaszulics viszont súlyosan megsebesítette Trepovot. Az akasztófát ennek ellenére sikerült elkerülnie, amelyben egyszerre játszottak szerepet a saját és ügyvédje szónoki képességei, valamint az a tény, hogy Anatolij Konyi személyében egy liberális bíró vezette a tárgyalását.

A legismertebb orosz merénylőnő azonban Fanni Kaplan – az ő ereiben nem csörgedezett kék vér; egy csaknem nincstelen zsidó család tagjaként, állandó nélkülözések közepette nőtt fel, s depriváltságát csak súlyosbította a korban divatos antiszemitizmus. Fiatalon dolgozni kezdett, varrónő lett, és még nem volt 20 éves, amikor csatlakozott a Szocialista Forradalmi Párthoz, és belépett annak militáns frakciójába is. A Harci Szervezet a cári kormány elleni merényletek és más erőszakos cselekmények végrehajtásáért volt felelős, de a „forradalom árulóival” sem bánt kesztyűs kézzel. A fiatal és elkötelezett nő 1918. augusztus 30-án háromszor lőtt rá Vlagyimir Leninre, aki éppen befejezte beszédét egy moszkvai gyárban. A bolsevik vezér súlyosan megsérült, és a Kremlbe szállították. Kaplan ugyanekkor láncba verve a CSEKA főhadiszállására tartott. Tárgyalását szinte azonnal megtartották, golyó általi halálra ítélték, és szeptember 3-án kivégezték. Utolsó szavai állítólag a következők voltak: „Nem akartam megölni. Csak meg akartam ijeszteni.” A politikai rendőrség feljegyzései szerint a kihallgatásán pedig így beszélt: „A nevem Fanni Kaplan. Ma rálőttem Leninre. Egyedül cselekedtem. Nem mondom meg, hogy kitől szereztem a revolverem, és nem közlök több részletet. Már régen elhatároztam, hogy megölöm Lenint, mert a Forradalom árulójának tartom. Akatujban voltam száműzetésben, mert részt vettem egy cári hivatalnok elleni merényletben. 11 évet töltöttem kényszermunkával. A forradalom után kiszabadultam. Pártoltam az Alkotmányozó Nemzetgyűlést, és pártolom még most is.”

Kapcsolódó írásaink