Történelem
Kincsekre bukkantak egy ókori szemétdombon
A felső rétegekben 17. századi faépületek maradványaira, kemencékre és csövekre bukkantak
Egy Vénusz-szobrocskát és egyéb értékes leleteket találtak a franciaországi Rennes-ben, egy római kori szemétdombnál zajló ásatáson – számol be a Heritage Daily cikke alapján a National Geographic. A Francia Megelőző Régészeti Kutatóintézet (INRAP) egy építkezési területen végez feltárást.
A kutatók a római kori Rennes, azaz Condate Riedonum peremén egy, a gall-római időszakból származó kőbányára bukkantak. A lelőhely az időszámítás szerinti 1. századra datálható, a helyszínen brioveri palát nyertek ki, idővel azonban elfogyott a nyersanyag, a 2. századra ezért elvesztette funkcióját a bánya. Ekkortól szemétlerakóként használták a rómaiak.
A régészek az ókori hulladékokat vizsgálva különböző érdekes maradványokat, köztük kerámia étkészlet-töredékeket, több terrakotta istenszobrot, érméket és díszeket fedeztek fel. A legizgalmasabb lelet mégis a már említett Vénusz-figura.
Vénusz a görög mitológia Afroditéjének római megfelelője, többek között a szerelem, a termékenység, a szépség és a vágy istennője. A most előkerült szobrocska nagyjából 10 centiméter hosszú, és meztelenül ábrázolja Vénuszt. Az istennő alakját szépen kidolgozták, haját egy fejdísz tartja.
A késő középkorra a kőbánya teljesen feltöltődött, területén ismét megjelentek a kézműves vagy háztartási tevékenységek bizonyítékai. A felső rétegekben 17. századi faépületek maradványaira, kemencékre és csövekre bukkantak – olvasható a portálon.