Történelem

Szenzációs felfedezés: múmiák millióit rejti a temető

Gyerekektől a kétméteres óriásig

A hivatalos nevén Fag el-Gamous (A vízi bivaly útja), a „Millió múmia nekropolisz” egy hatalmas temető, amelyről úgy gondolják, hogy több mint egymillió egyszerű egyiptomi polgár temetkezési helye lehetett, amelyeket a forró és száraz sivatagi homok természetesen mumifikált több mint 1500 évvel ezelőtt – írja a Ancient History & Art.

Szenzációs felfedezés: múmiák millióit rejti a temető
A gyermek tunikába volt csomagolva, mindkét karján két-két karkötőt és egy nyakláncot is viselt
Fotó: Facebook

A utahi Brigham Young Egyetem több mint három évtizede folyó ásatásai hihetetlen leletekre bukkantak, amelyek közül a legújabb egy két méternél magasabb óriás férfi maradványa, egy tunikát és ékszereket viselő csecsemő, valamint a hajfestés felfedezése, beleértve a szőke és vörös hajú múmiákat.

A Fag el-Gamous az egyiptomi Seila melletti Fayum-mélyedés keleti szélén fekszik, abból az időből származik, amikor a Római vagy Bizánci Birodalom uralta Egyiptomot az 1. és a 7. század között.

„Magát a hozzávetőleg 300 hektáron (125 hektáron) elterülő temetőt szinte teljesen kifosztották – írja C. Wilfred Griggs, a Brigham Young Egyetem (BYU) Vallástudományi Központjának szakembere.

Kerry Muhlestein, a projekt igazgatója tanulmányában az írja: „Meglehetősen biztosak vagyunk abban, hogy ezen belül több mint egymillió sír található a területen.”

A viszonylag kevés feltárt sírtárgy elemzése során arra a következtetésre jutottak a régészek, hogy a temetőt alacsony státuszú polgárok számára használták.

„Azok a megfigyelések, miszerint a legtöbb temetkezéshez nem kapcsolódnak ékszerek, és hogy a műtárgyak viszonylag olcsó és általánosan hozzáférhető anyagokból készültek, arra engednek következtetni, hogy a temető feltárt részében lévő temetkezési ékszerek szentimentális értékkel bírtak a családok számára. Az elhunyt eltemetésével kapcsolatos, nem pedig vallási vagy kereskedelmi értékkel” – írja Griggs.

Mumifikált gyermek

A LiveScience-ben megjelent új jelentés szerint a Fag el-Gamous egyik közelmúltbeli felfedezése egy csecsemő maradványa volt.

A gyermek tunikába volt csomagolva, mindkét karján két-két karkötőt és egy nyakláncot viselt. Mivel a legtöbb ékszert női sírokban találtak, ezért a kutatók úgy vélik, hogy a csecsemő lány.

A régészek becslése szerint a csecsemő 18 hónapos volt, amikor meghalt. „Nagy gonddal temették el, mivel valaki, aki nyilvánvalóan nagyon szerette őt, mindent megtett, hogy gondoskodjon erről a kislányról” – írták a kutatók a BYU Facebook-oldalán.

Óriásmúmia

Az egyik legmeglepőbb felfedezés a nekropoliszban egy több mint két méter magas férfi múmiájának felfedezése volt, ami hihetetlenül szokatlan, figyelembe véve az ott eltemetett polgárok rossz táplálkozását. Muhlestein a Live Science-nek elmondta, hogy a nagy magasság összefüggésbe hozható egy olyan betegséggel, amely túlzott növekedési hormont okozott, de további kutatásokra van szükség ennek megerősítésére.

A férfi olyan magas volt, hogy nem fért be a neki előkészített temetkezési gödörbe, „ezért félbehajlították, és bedobták” – mondta Muhlestein az Egyiptomi Régiségek Tanulmányozó Társasága előadásán.

Szőke és vörös hajú múmiák

Egy másik érdekes felfedezés Fag el-Gamousban a szőke és vörös hajú múmiák nagy száma, amelyek mindegyike ugyanazon a területen csoportosult. Griggs tanulmányában azt írja, hogy a vizsgált 37 felnőtt még mindig megőrzött haja közül a kutatók azt találták, hogy 4 vörös hajú, 17 szőke, 12 világos vagy középbarna hajú és csak 5 nő volt sötétbarna vagy fekete hajú.

„A megőrzött hajúak 54 százaléka szőke vagy vörös hajú volt, és ez az arány 87 százalékra nő, ha világosbarna hajszínt adunk hozzá” – írja Griggs.

A temetőben végzett több mint 30 éves kutatás ellenére a régészek még mindig nem tudják, honnan származhat a több mint egymillió múmia. A közelben ugyan van egy nagyobb ősi város, amelyet II. Ptolemaiosz Philadelphus után Philadelphiának neveztek el, de annak volt saját temetője.

„Nehéz megmondani, honnan jöttek ezek az emberek” – mondta Muhlestein a Live Science-nek.

Kapcsolódó írásaink