Történelem
Bronzkori koponyaműtét nyomaira bukkantak
A koponyán több anomáliát is felfedeztek
A közelmúltban végzett ásatások során egy temetkezési helyet tártak fel, ahol a régészek egy felnőtt férfi koponyájára bukkantak. A koponyán trepanáció nyomait figyelték meg. Ez egy olyan sebészeti beavatkozás, amelynek során lyukat fúrnak vagy kaparnak az emberi koponyába. A koponya szándékos perforációja alkalmas arra, hogy kezelje a koponyán belüli betegségekkel kapcsolatos egészségügyi problémákat, vagy felszabadítsa a sérülésből származó nyomás alatt álló agyállományt.
A lyuk négyzet alakú, körülbelül akkora, mint egy nagy bélyeg, és nagy gonddal készült, hogy ne szúrja ki az agyat védő szövetréteget. A csapat két csontdarabot talált, amelyek kiszorultak a koponyából, ami arra utal, hogy a férfi nem sokkal az orvosi beavatkozás után meghalt.
A maradványok vizsgálata kimutatta, hogy a koponyán több anomália is van, köztük egy extra őrlőfog, egy ferde módon gyógyuló orrtörés, valamint a homlokcsontok hibája, amelyek soha nem olvadtak össze megfelelően.
A férfi csontjait fertőző betegségekkel, például tuberkulózissal vagy leprával összefüggő elváltozások jelzik. A sír mellett találtak egy másik csontvázat is, amelynek csontjain hasonló sérülései voltak, és a DNS-elemzés szerint a férfi öccse volt.
„Talán hajlamosak voltak ugyanarra a betegségre” – vélte Rachel Kalisher, bioarcheológus és a Brown Egyetem végzős hallgatója – vagy „talán együtt éltek, és az egyik elkapta a fertőző betegséget a másiktól.”
Kalisher szerint a két testvér a késő bronzkori Megiddo palotájával közvetlenül szomszédos területről érkezett, ami azt sugallja, hogy a pár a társadalom elit tagja volt, valószínűleg maguk is királyi származásúak.
A testvéreket finom ciprusi kerámiákkal és más értékes holmikkal temették el, és amint a trepanáció is mutatja, olyan kezelésben részesültek, amely Megiddo legtöbb polgára számára nem lett volna elérhető.