Tech

Titkos szertartások helyére bukkanhattak

A kutatók arra a feltételezésre jutottak, hogy a műemléket lerombolni akaró ellenség hagyta így hátra

Mongólia és Szibéria területén több száz ősi, díszített megalit található, az oszlopok szórványosan emelkednek ki a földből. A szakértők máig vitatkoznak azon, hogy kik és miért emelték több ezer éve a hatalmas sziklákat – írja a IFLScience cikke alapján a 24.hu.

A 4,5 méteres megalitok sem ritkák, amelyeket rénszarvaskövekként ismernek sokan a leggyakoribb faragott motívumok miatt – írja az IFLScience alapján a 24.hu. A faragványok között megtalálható emberi arc- és fegyverminta is. A kőstruktúrák többsége magasabb egy embernél, és ezernél is több látható.

Hozzátették, van olyan kő is, amelyiknek le van kerekítve a teteje. A kutatók arra a feltételezésre jutottak, hogy a műemléket lerombolni akaró ellenség hagyta így hátra.

Volt idő, amikor azt feltételezték a tudósok, hogy ezeket a köveket a szkíták készítették, de a helyszínen talált koponyák szénizotópos vizsgálatai alapján megállapították, hogy az egykori nomádoknál korábbiak a megalitok. Időszámítás előtt 1200–700 között emelhették őket, a kései bronzkor idején – olvasható a portálon.

Megjegyezték, a funkciójukat illetően megoszlanak a vélemények. Vannak kutatók, akik magas rangú személyek temetkezési helyének vélik a területet és a megalitokat. Azonban az ásatásokon alig találtak emberi csontmaradványokat, így ez az elmélet megdőlni látszik.

Más kutatók úgy gondolják, hogy a rénszavascsordák terelésére jött létre a titokzatos kövek területe, de rénszarvas-maradványokat sem találtak olyan mennyiségben, amely csordákra utalna.

Marad az az álláspont, miszerint titkos vagy nem is olyan titkos rituális szertartásokat végeztek ezen a területen. Azonban azt, hogy milyen jellegűek voltak ezek a rítusok, talán sosem fogjuk megtudni, mert az oszlopokkal kapcsolatban nem maradtak fenn írásos emlékek.

Kapcsolódó írásaink

Történelmi tudat és rítus

ĀBefejezetlen múlt: konferencia az MMA–MMKI szervezésében az előző századfordulóról – Egyes problémákra máig nincs megoldás