Tech

Elstartolt a Sencsou–19 űrhajó

A Csiucsüan űrközpontból három asztronautával a fedélzetén a kínai űrállomásra tart

Az űrhajót egy Hosszú Menetelés–2F elnevezésű rakétával indították helyi idő szerint szerdán a kora reggeli órákban, és várhatóan hat és fél óra múlva csatlakozik majd az űrállomáshoz.

Elstartolt a Sencsou–19 űrhajó
Elindult a Sencsou–19 űrhajó három űrhajóssal a fedélzetén a kínai űrállomásra a Csiucsüan űrközpontból
Fotó: AFP/Adek Berry

A misszióvezető Caj Hszü-csö ezredes, aki a 2022-es Sencsou–14 küldetés keretében már járt az űrben, társai pedig Szong Ling-tung, a légierő egykori pilótája és Vang Hao-cö mérnök. Vang Hao-cö a harmadik kínai úrhajósnő, aki részt vesz ilyen küldetésben.

A három űrhajós a Tienkung (Mennyei palota) űrállomás jelenlegi személyzetét váltja, s várhatóan majd jövő áprilisban vagy májusban tér vissza a Földre.

Kína már több évtized óta eurómilliárdokat fektet űrprogramjába. Az űrállomás megépítésére és saját űrexpedícióinak elindítására részben az sarkallta, hogy az Egyesült Államok nem fogadta be Kínát a Nemzetközi Űrállomás (ISS) programba.

Az ázsiai ország, amely 2003-ban küldte első űrhajósát az űrbe, azt tervezi, hogy 2030-ra embert küld a Holdra.

Kapcsolódó írásaink

Csak később térhet vissza a Starliner űrhajó

ĀButch Wilmore és Suni Williams június 5-én indult a világűrbe a Starliner fedélzetén a floridai Kennedy Űrközpontból, és 24 órás repülés után érkeztek meg az ISS-re, ahol a tervek szerint egy hetet töltöttek volna