Tech

Elon Musk nyakig benne van a titkos háborúban

Kell neki a világűr, és ezért nem fél versenybe szállni

Az űrért folytatott titkos háború megdöbbentette a világot: hatalmas a harc a milliárdos techmogulok között. Mi lélegzet-visszafojtva várjuk a végeredményt – írja a Promotions.hu.

Elon Musk nyakig benne van a titkos háborúban
Elon Musk
Fotó: NorthFoto

Ma egy új fejezet kezdődött a milliárdos techmogulok, Elon Musk és Jeff Bezos közötti állami finanszírozású űrkutatási versenyben, amely most már a műholdalapú internetszolgáltatások területét célozza meg. A Bezos vezette Amazon pénteken elindította első tesztműholdjait a tervezett internetszolgáltatásához, amely a SpaceX Starlink széles sávú hálózatával versenyezni kíván. Az Egyesült Oroszlánszövetség Atlas V. rakétája felstartolt a tesztműholdakkal, megnyitva ezzel az utat a program előtt, amely a globális internetlefedettség szintjét célozza meg, és végül körülbelül 3236 műholdat küld a Föld köré. Az Amazon tervei szerint 2024 végére szeretné elindítani a szolgáltatását.

Azonban Elon Musk SpaceX vállalatának óriási előnye van az Amazonnal és alapítójával, Jeff Bezosszal szemben, hiszen Musk megszerezte a legnagyobb kormányzati finanszírozást mind a SpaceX, mind saját rakétavállalata, a Blue Origin számára.

Az SpaceX már 2018-ban repült a Starlink tesztműholdjaival, és 2019-ben elindította az első működő műholdakat. Azóta több mint 5000 Starlink műholdat lőttek fel Floridából és Kaliforniából a saját Falcon rakétáikkal. Az európai Eutelsat OneWeb is indított már műholdakat az internetszolgáltatáshoz, jelenleg mintegy 600 darab van a világűrben.

Ezt a versengést a milliárdosok űrversenyének nevezik – amelyet Musk biográfusa, Walter Isaacson is megerősít –, hiszen mindkét milliárdost az űr és a tudományos-fantasztikus mesék szenvedélye hajtja. A két milliárdos közötti rivalizálást azonban újraélesztette, hogy egymásnak „bókoltak” Isaacson Elon Muskról szóló életrajzi könyvében, amelyet a múlt hónapban adtak ki.

Musk dilettánsnak nevezte Bezost, mondván, hogy nem fordított elég időt a Blue Origin űrkutatási vállalatával kapcsolatos munkára. Bezos azonban válaszul felhívta Musk figyelmét arra, hogy saját alkalmazottai szerint Musk tudása nem annyira széles körű, ahogy azt ő feltételezi. Isaacson könyvéből megtudtuk, hogy a Tesla és az SpaceX korábbi alkalmazottai szerint Musk ötletei gyakran nem voltak segítőkészek vagy problémamentesek.

Ez az űrversengés nem új keletű: Musk és Bezos már két évtizede küzd az űrturizmus és az űrkutatási szerződésekért a NASA-val. Jeff Bezos Blue Originje hivatalosan is megkapta a NASA-tól az éves 3,4 milliárd dolláros szerződést, amely közelebb viszi a milliárdost egy emberűrhajós landoláshoz a holdon.

Musk SpaceX vállalata már 2021-ben nyert egy 3 milliárd dolláros szerződést, hogy segítsen emberi lényeket visszajuttatni a holdra először 1972 óta. Bezos próbálkozott megszerezni ezt a szerződést, de sikertelen volt, majd el is indított egy pert a döntés megsemmisítése érdekében.

Kapcsolódó írásaink