Tech

A chatbotok segíthetnek a biológiai fegyveres támadások megtervezésében

A mesterséges intelligencia gyorsan áthidalta a korábbi hiányosságokat

Egy, a Guardian által is szemlézett, egy amerikai kutatóintézet által frissen közzétett kutatásból derült ki, hogy a chatbotok alapjául szolgáló mesterséges intelligenciamodellek segíthetnek egy biológiai fegyverrel végrehajtott támadás megtervezésében – számolt be a Liner.

A chatbotok segíthetnek a biológiai fegyveres támadások megtervezésében
Az LLM ezen felül azt is felmérte, hogy milyen lehetőségek vannak pestissel fertőzött rágcsálók vagy bolhák beszerzésére és élő példányok szállítására.
Fotó: Science Photo Library via AFP/Fanatic Studio / Gary Waters

A Rand Corporation hétfőn közzétett jelentésében több nagy nyelvi modellt (LLM) teszteltek, s megállapították, hogy azok képesek olyan útmutatást adni, mely „segíthet egy biológiai támadás megtervezésében és végrehajtásában”. Ugyanakkor az eredményekből az is kiderült, hogy az LLM-ek nem generáltak explicit biológiai utasításokat a fegyverek létrehozására – írják.

A biológiai anyagok fegyverként való felhasználására tett korábbi kísérletek javarészt a baktérium ismeretének hiánya miatt fulladtak kudarcba, a jelentésben pedig rámutattak, a mesterséges intelligencia „gyorsan áthidalhatja ezeket a tudásbeli hiányosságokat” – vélik.

A portál szerint érthető módon a kutatásban nem részletezték, hogy pontosan mely LLM-eket vizsgálták a kutatók. A Rand által kidolgozott egyik tesztforgatókönyvben az egyik LLM azonosította a potenciális biológiai kórokozókat, köztük a himlőt, lépfene- és pestist okozó kórokozókat, s felvázolta a tömeges halál okozásának relatív esélyét.

Kapcsolódó írásaink