Tech
Megalakult az XR Koalíció a kiterjesztetettvalóság-technológiák fejlesztésére
A kormány célja, hogy hazánk a nemzetközi innovációs eredménytáblán 2030-ra legyen a legjobb 25 között, Európában pedig a legjobb tízben
![Fotó: MTI/Bodnár Boglárka Megalakult az XR Koalíció a kiterjesztetettvalóság-technológiák fejlesztésére](https://static.magyarhirlap.hu/images/202310/md/download-23.jpg)
Hankó Balázs kiemelte: a mesterséges intelligencia kiemelten jelenik meg a fókuszterületi stratégiákban és a védelmi-biztonsági szempontoknál, valamint illeszkedik a jövő egyeteme, szakképzése, illetve felnőttképzése struktúrájába is.
Az államtitkár előadásában büszkeségének adott hangot, hogy a magyar innováció, a magyar kutatás Nobel-díjasokkal rendelkezik. Azt mondta: a magyar innováció lépésről lépésre halad előre, és már a nemzetközi innovációs eredménytáblán a 33. helyen áll. A cél az, hogy 2030-ra az ország legyen a legjobb 25 között, Európában pedig a legjobb tízben – tette hozzá.
Hangsúlyozta: a magyar felsőoktatási intézmények közül tizenkettő a világ legjobb öt százalékában szerepel. Itt a cél, hogy 2030-ra legalább egy magyar felsőoktatási intézmény legyen a legjobb száz közt a világon, és legalább három az EU legjobb száz egyeteme között.
Kitért arra is, hogy a magyar szakképzés is Európa-bajnok, a szakmák európai versenyén aranyérmet nyert el informatikában, ezüstérmet robotikában és bronzérmet mechatronikában.
Az államtitkár szólt a Neumann János programról is, amely a magyar innováció három plusz egy területére fókuszál, figyelembe véve a nemzetközi trendeket, a magyar erősségeket és a társadalmi-gazdasági szükségleteket az egészséges élet, a zöld átállás, a mesterséges intelligencia, illetve a digitalizáció terén. Mindemellett minden kutatás esetében fontos azok védelmi és biztonsági alkalmazása is – mondta.
Hankó Balázs jelezte: a mesterséges intelligencia minden olyan folyamatot egyszerűbbé tud tenni, amelyek az oktatás adminisztratív terheit jelentik, időt és lehetőséget tud teremteni arra, hogy oktatás csoportmunkát, a humán jelenlétet szolgálja.
A felsőoktatásban ez a szemléletformálás azt jelenti, hogy a hallgató nem passzív tudásbefogadó, hanem úgy kell alkotóvá válnia, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazását a mindennapok részévé teszi, az oktatói tevékenységben pedig sokkal inkább a mentorálásnak kell hangsúlyt kapni.
A mesterséges intelligenciának a szakképzésben és a felnőttképzésen is meg kell jelenni a munkaerőpiaci elvárások pótlására – jegyezte meg Hankó Balázs.
Az XR koalícióról szólva Kovács Gergely elmondta: az összeköti a szakértőket, az ipari szereplőket és a kormányzatot, így segítve a technológia gazdasági hasznosulását például a kereskedelem, az oktatás vagy az egészségügy területén. Elmondása szerint az Extended Reality (XR) -technológiák révén lehetővé válik a valós és a virtuális világ közötti kölcsönhatás, példaként említette a virtuális szemüvegeket.
Porkoláb Imre, a Honvédelmi Minisztérium védelmi innovációért felelős miniszteri biztosa azt hangsúlyozta, hogy az XR-technológia a következő három évben rohamos fejlődésnek indul majd. Kiemelte a technológia jelentőségét a katonai oktatás és logisztika területén. Jelezte, hogy a koalíció 18 taggal alakult, a jövőben nemzetközi partnerek közreműködésére is számítanak.
Szolnoki Szabolcs, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára fontos versenyképességi faktornak nevezte a koalíció létrejöttét, és támogatásáról biztosította a tagokat.
A háromnapos 14. Infotér Konferencián 17 téma kerül napirendre 120 előadó tolmácsolásában. Szerdán egyebek mellett a mesterséges intelligencia, csütörtökön a kiberbiztonság és a körforgásos gazdaság lesz a téma.