Tech
Látta már, hogy néz ki egy gyertyaláng az űrben? – VIDEÓ
Kínai űrhajósok kipróbálták

Tűz volt a Tiangong (Mennyei Palota) űrállomás fedélzetén – de szerencsére nincs semmi gond, ugyanis egy gyertyával végzett kísérletről van szó, nem balesetről.
A kísérletet a kínai Sencsou 16 (Shenzhou) asztronautái hajtották végre, különlegessége pedig abban rejlik, hogy ez a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) bizonyára elképzelhetetlen lenne a gyúlékony anyagokra és a nyílt lángra vonatkozó szigorú szabályok miatt.
És hogy miért érdekes egy, az űrben meggyújtott gyertya? Nos, mint azt a Space.com részletezi, a mikrogravitációs környezetben máshogy néz ki egy láng is. A Földön, normál gravitáció mellett a felhajtóerő által vezérelt lángokat hoznak létre, mivel a meleg levegő felszáll, a hideg pedig le. Ennek köszönheti a jól ismert formáját a „földi” láng.
Mindez azonban az alacsony Föld körüli pálya mikrogravitációs környezetében máshogy néz ki, a lángnyelv minden irányba szétárad/szétszóródik. Íme a szeptember 21-én élőben közvetített kísérlet videója, amelyen jól látszik, hogy már a gyufa lángja is szokatlanul terjed, ahogyan a gyertyáé is. De mutattak egy földi gyertyát is referenciaként.
Az ISS-en az orosz Mir űrállomás 1997-es tűzesetéből okulva vannak érvényben szigorú tűzbiztonsági intézkedések – és bár a Nemzetközi Űrállomáson is lehet hasonló kísérleteket végezni, de ott szigorúbb szabályok vonatkoznak az ilyesmire: csak izoláltan és nagyfokú óvatossággal.