Tech
Rá ne kattints! aljas átverés terjed a Facebookon
A „Téged szidtak egy csoportban”, és „meghalt egy közös ismerősünk” üzenetek után egy újabb trükkel próbálják átverni a gyanútlan felhasználókat a Facebookon. Az üzenet egy ismerőstől jön, és hibátlan magyarsággal, hangulatjelekkel megfűszerezve kérik arra a felhasználót, hogy kattintson egy linkre, majd lépjen be Facebook-fiókjába.
Internetes versenynek álcázzák az adatlopást
Bizonyára mindannyian kaptunk már olyan üzenetet ismerőseinktől, hogy szavazzunk egy like gyűjtős versenyen egy gyermekrajzra vagy fotóra, hogy győzhessenek a versenyen az indulók. Épp ezt a gyakorlatot használják most ki a csalók, és internetes versenynek álcázva küldenek egy linket, amelyen bejelentkezve hozzáférhetnek adatainkhoz.
„Szia. Szavazz kérlek egy barátomra ezen a linken! Csak kattints rá, és jelentkezz be! Köszi”
– szól a kedves üzenet, amelyben már magában gyanús a kérés, hogy jelentkezzünk be újra a linkre kattintva. Az újbóli bejelentkezéssel ugyanis megadjuk az e-mail-címünket és a Facebook-jelszavunkat is, így már hozzá is férnek a fiókunkhoz és az összes adatunkhoz, üzeneteinkhez. Valószínűleg az így megszerzett profilok segítségével további üzenetet írnak a tudtunk nélkül a mi nevünkben, saját ismerőseinknek.
Az üzenet azért is trükkös, mert az ember segítőkészségére és jó szándékára alapoz, hiszen gyakori, hogy üzenetben kérnek like-okat a felhasználók egy-egy versenyen induló szerettük számára. A gyanútlan áldozat pedig szimpla kedvességből rá is kattint, hogy a győzelemhez segítse az illetőt. Ezeknek az üzeneteknek azonban nem szabad bedőlni, különben hamar a csalók áldozataivá válunk, és profilunkon keresztül eljuthatnak adatainkhoz.
Sosem fogynak ki a kreativitásból a csalók
A becsapós üzeneteken kívül az sem ritka, hogy óriási vagyonnal rendelkező örökösnek adják ki magukat az adathalászok, vagy akár hazai hírességek nevével élnek vissza.
Az elmúlt időszakban több hazai híresség profilját is feltörték, és a nevükkel visszaélve próbálták behálózni az áldozatokat. Gájer Bálint zenész Instagram-profilja is ennek a csalásnak lett az áldozata, de Szinetár Dóra nevében is küldtek hamis üzeneteket a csalók, ahogy Király Viktor rajongói is kaptak kamuüzeneteket az énekes nevében csalóktól. Az internetes adathalászok tehát nem restek újabb és újabb technikákkal kicsalni a felhasználók adatait, amelynek legrosszabb esetben akár a bankkártyaszámunk megszerzése lehet a vége.