Tech

A munkahelyeinkre pályázik a mesterséges intelligencia – bizonyos szakmákban már érdemes résen lenni

A szakácsoknak, a gépjárműszerelőknek, az olaj- és gázipari munkásoknak nincs mitől tartaniuk

A mesterséges intelligencia (MI) gyorsabban tudja elvégezni a könyvvizsgálók, fordítók és szövegírók feladatainak legalább a felét, derült ki a Pennsylvania Egyetem és az OpenAI friss tanulmányából – írta a Világgazdaság.

A munkahelyeinkre pályázik a mesterséges intelligencia – bizonyos szakmákban már érdemes résen lenni
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A vizsgált szakmák közül a könyvvizsgálók munkáját tudja átvenni legkönnyebben a mesterséges intelligencia, a kutatók szerint a teljes feladatok legalább felét sokkal gyorsabban is elvégezné az MI. Ez igaz a matematikusokra, fordítókra, szövegírókra és az amerikai dolgozók legalább 20 százalékára. 

Az OpenAI azzal vált híressé, hogy kifejlesztette a ChatGPT alkalmazást. A megoldást nagy érdeklődés mellet egyre növekvő félelem is övezi a cégek, az iskolák és a kormányzati szervek körében, mert nagy mennyiségű információt képes rendszerezetten elemezni és kiértékelni, noha nem mindig pontos vagy pártatlan a válaszaiban, és félő, hogy kicsúszik a kontroll alól. 

A kutatók az egyes foglalkozások technológiai kitettségét vizsgálták, amelyben a gépi tanulás szerepét elemezték. Az eredmények szerint egyes esetekben az MI akár 50 százalékkal gyorsabban el tudott végezni feladatokat a vizsgált munkakörökön belül. Mindez arra enged következtetni, hogy a legtöbb munkakörben gyökeres változást hoz a GPT (generative pre-trained transformer) azaz a szaknyelv szerint a generatív MI.  

Az információfeldolgozás terén dolgozók – beleértve a PR szakembereket, bírósági tudósítókat, blockchain szakembereket – nagyban ki vannak téve a technológia térnyerésének. 

A tanulmány szerint a legkevésbé veszélyeztetettek a szakácsok, a járműszerelők, az olaj- és gázipari munkások, azaz a fizikai dolgozók. 

A kutatás nem tért ki arra, hogy mely munkakörök szűnhetnek meg végérvényesen, és a MI által előidézett változás milyen gyorsan megy majd végbe. Azt viszont megállapította, hogy általánosságban az emberek a változást – főleg amennyiben ez az érdekeikkel szembe megy – nagymértékben elutasítják.

A legnagyobb kihívás tehát, hogy az emberek megtanuljanak adaptálódni ebben a változó környezetben, és a technológiával együttműködve, azt felhasználva pozitív fejlődést érjenek el a munkahelyeken.   

A programozás egyes területein már aktívan kísérleteznek a ChatGPT használatával, amellyel a monoton folyamatokat gyorsítják fel. 

Jó példa erre az Audacity vállalat, amelynek technológiai vezetője, Sarah Foss elmondta, hogy már kísérleteznek a ChatGPT-vel egyes programozási feladatok gyorsítására. 

A Microsoft szerint, amely dollármilliárdokat fektet az OpenAI-ba, hangsúlyozza, hogy a ChatGPT már komplex feladatokat is el tud végezni a matematika, a kódolás, az orvostudomány, a jog és a pszichológia területén. 

A fejlesztők toborzását segítő szoftvert gyártó CoderPad’s ügyvezetője már azt tanácsolja a cégeknek, hogy az alkalmazni kívánt fejlesztőmérnökök felmérése során, a ChatGPT használata legyen része az interjúfolyamatnak.

Használják a ChatGPT-t a különböző feladatok megoldására, tesztelve a fejlesztők kritikus gondolkodását és hatékonyságát az alapján is, hogy az tartalmaz-e biztonsági rést, skálázható, jó avagy rossz az adott megoldás. 

Kapcsolódó írásaink

A magyarhirlap.hu weboldal sütiket (cookie) és különböző kódokat használ a megfelelő működés, elemzések készítése, a felhasználói élmény fokozása valamint az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállítása érdekében. Ezek használatát az Elfogadom gomb megnyomásával jóváhagyja. Bővebb információt az Adatkezelési Tájékoztatónkban talál.

Elfogadom