Sport
Veszélybe kerültek az orosz birkózók
Dopping. Tovább dagad a botrány – már több mint száz sportoló bukott le a szívgyógyszer miatt – Julia Jefimova tagad és védekezik
Földrengésszerűen döntheti rommá az orosz sportot az a doppingbotrány-sorozat, amely egyre jobban bizonyíthatja, hogy központilag segített doppingolás folyt és folyik a világ második legsikeresebb sportnagyhatalmában. Az atléták után a birkózóknál is olyan súlyos a helyzet, hogy előfordulhat, nem indulhatnak a riói olimpián. Mihajil Mamiasvili, az Orosz Birkózószövetség elnöke az orosz R-Sport hírügynökségnek kedden azt mondta, hogy belső vizsgálatot folytattak le nemrég, s ennek során bukott le számtalan sportolójuk. „Több tucat tesztet végeztek el a csapaton belül, s most mindenki rendkívül rossz idegállapotban van – nyilatkozta a versenyzőként olimpiai és háromszoros világbajnok szövetségi vezető. – Előfordulhat, hogy egyetlen birkózónk sem indul Rióban.”
Mamiasvili néhány órával később – valószínűleg külső hatásra – megpróbálta szépíteni a helyzetet, azt mondta, a sok lebukás nem a birkózásban, hanem országszerte más-más sportágakban történt. Az ügy eltusolása érthető lenne, hiszen a birkózók távolmaradása újabb csapás lenne az orosz olimpiai csapat számára. A jelen állás szerint egyetlen orosz atléta sem lehet ott Rióban, mivel az ország sportági szövetségét még tavaly novemberben felfüggesztették, s kérdéses, hogy a nemzetközi szövetség feloldja-e még a játékok előtt a szankciót.
Közben a lett Grindeks gyógyszergyártó cég bejelentette, hogy hónapokig is eltarthat, amíg a meldonium kitisztul a szervezetből, így vélhetően ez az egyik oka annak, hogy a január elseje óta tiltólistán lévő szer miatt az elmúlt hetekben több mint száz sportoló bukott meg. Köztük az orosz világbajnok úszó Julija Jefimova, aki tagadta a doppingolást: „Bizonyítani fogjuk, hogy nem követtem el doppingvétséget. Másfél évet hagytam ki a saját hülyeségem miatt, azóta nagyon odafigyelek arra, hogy milyen szereket fogyasztok. Garantálom, hogy minden, amit bevettem, engedélyezett volt. A tiltólista év eleji bővítését követően azonnal leálltam a meldonium szedésével.”
A meldonium szívgyógyszerként mildronat néven terjedt el a balti államokban és Oroszországban. Javítja a vérkeringést, a sportolóknál növeli a fizikai és mentális terhelhetőséget.
Népszerű lett a meldonium, azért tették a listára
2 perces interjú: Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport igazgatója
– Hogyan kerülhetett a meldonium a doppinglistára, amikor azt sem tudják, mennyi idő alatt ürül ki ?
– A meldonium a Nemzetközi Doppingelleni Ügynökség monitoringprogramjában korábban is szerepelt, tehát vizsgálták, csak nem büntettek érte. Éppen így derült ki, hogy Kelet-Európában sok sportoló szedi izomerő fokozására is, a minták húsz százalékában mutatták ki. Valóban, a WADA tudományos bizottsága még vizsgálja, hogy a meldonium mennyi ideig mutatható ki, de az ürülési időt befolyásolja, hogy a sportoló milyen dózisban és mennyi ideig szedte.
– A most lebukott sportolók védekezhetnek azzal, hogy ők decembertől nem szedik a szívgyógyszert, csak még nem ürült ki a szervezetükből?
– A pozitív doppingeset nem jelent automatikusan doppingvétséget is. A lebukott sportolók, akik egészségesen szedték a szívgyógyszert, ha tudják, bebizonyíthatják, hogy január előtt került meldonium a szervezetükbe. Ez azonban ezért lesz nehéz, mert a WADA már szeptemberben közölte, hogy meldonium januártól tiltólistára kerül.