Sport

Verrasztó Dávid megtervezett aranya

Úszás. Öt arany-, négy ezüst- és három bronzéremmel a magyar csapat a harmadik helyen végzett a nemzetek rangsorában az EB-n

A magyar úszók a hét végén is folytatták sikersorozatukat a berlini Európa-bajnokságon, versenyzőink öt arany-, négy ezüst- és öt bronzéremmel a harmadik helyen végeztek az éremtáblázaton. Verrasztó Dávid a 80. Eb-aranyérmünket nyerte 400 méter vegyesen.

uszas
Verrasztó Dávidnak (középen) már régen érett ez a győzelem (Fotó: Reuters/Michael Dalder)

Kiss László szövetségi kapitánynak ezúttal nem lett igaza, de ezért egyáltalán nem bosszankodott: úszóink felülmúlták várakozását. A kapitány a verseny előtt ugyanis tíz érmet remélt, köztük három aranyat.

A kiemelkedő magyar szereplésben döntő szerepe volt Hosszú Katinkának, aki egymaga három arany-, egy ezüst- és két bronzérmet nyert. Bajáról indulva a világ élmezőnyébe került versenyző hatalmas feladatot vállalt, hiszen tíz egyéni számban és egy váltóban is rajtolt. Kipróbálta szombaton a 200 m gyorsot is, amelyben hatalmas csatában ezüstérmes lett a világcsúcstartó olasz Federica Pellegrini mögött. Ezzel a helyezéssel mindenki elégedett volt, kivéve őt, aki nem titkolta: „Utálok veszíteni, ettől tud felforrni az agyvizem. Az volt a baj, hogy nemcsak magamra figyeltem, hanem Pellegrinire is. Az edzőm, Shane kőkeményen le is szidott emiatt. Sajnálom, pedig nagyon meg akartam nyerni ezt a számot.”

S hogy az úszás „Vasladyje” is ember, az utolsó számában, a 200 m pillangón láthattuk: címvédőként a spanyol Belmonte és Sorribes mögött meglepetésre harmadik lett. Az persze érthető, hogy az erőltetett menet végére elfáradt, amit az is jelzett, hogy 400 m gyorson már nem indult el. „Lehet, hogy egy kicsit elfáradtam a végére… Az vigasztal, hogy összességében jól sikerült ez az Európa-bajnokság, hiszen hat érmet nyertem.”

Remekelt, s ezt elmondhatja a 28 éves Cseh László is, aki a 200 m vegyes megnyerése után a 100 pillangó döntőjében – ahová csak szétúszás után került be – úgy nyert ezüstérmet, hogy fél távnál utolsóként fordult. „A nyolcas pályán úszva lassan kezdtem, de a második ötvennel, s a hajrával elégedett vagyok. Többet kell gyakorolnom ezt a számot is év közben, hogy meglegyen a kellő tapasztalat” – nyilatkozta a szokásos önkritikát ezúttal sem mellőzve Cseh. Nem volt zavartalan Kapás Boglárka felkészülése, ezért is kellemes meglepetés volt berlini szereplése. Az ifjúsági olimpiai bajnok a 800 méteren szerzett bronzérem után 1500-on ezüstérmes lett, és tagja volt bronzérmes gyorsváltónknak is. „Tudatosan kezdtem a szokásosnál lassabban - nyilatkozta Kapás az 1500 méter után –, így épült fel a taktikám, hogy fokozatosan gyorsítok, s amíg lehet, az elején tartalékolok, hogy minél tovább kitartson az erőm. Megpróbáltam utolérni Belmontét, de a spanyol lány erősebb volt.”

A magyar úszósport 80. Eb-aranyérmét Verrasztó Dávid nyerte, aki a 400 méter vegyes döntőjében a hátúszásban átvette a vezetést, mellen növelte az előnyét, s végül nagy fölénnyel győzött a brit Roberto Pavoni előtt. „Ez egy olyan úszás volt, amilyennek elterveztem. Másodszor sikerült 4,12-n belül úsznom, ennek külön örülök. Lehetett volna kicsit jobb is az időm, ha az utolsó ötvenen megszorítanak” – árulta el Verrasztó.

A férfi 200 m hát döntőjében nem az esélyesebb Bernek Péter, hanem Balog Gábor nyert érmet, szoros csatában harmadik lett. Csapatunk 14. érmét a Cseh László, Gyurta Dániel, Pulai Bence és Kozma Dominik összeállítású vegyes váltónk nyerte, amely a brit és francia staféta mögött s a német csapat előtt ért célba.