Sport

Udvarhelyi Gábor a kapitány

Vívás. Újra egy kézben a gyeplő a válogatottnál

A magyar vívásban régi szokás, hogy egy-egy sikertelen világverseny után a válogatottnál megváltoztatják a vezetési struktúrát.

Az egyszemélyes irányításról 2005-ben tértek át a háromkapitányos rendszerre, amelyben mind a három fegyvernemet külön szakember irányította. Ezt megduplázták a londoni olimpia után és a férfi- és a női szakágakat összesen hat edző vezette. A tavalyi sikerek után – öt érem az Eb-n, három a világbajnokságon – az idei világversenyeken vívóink gyengébben szerepeltek, ezért a szövetség vezetése az olimpiász félidejében úgy határozott, hogy tíz év után visszatérnek a régi, egyszemélyi szövetségi kapitányos rendszerhez.

A tisztségre egyedül Udvarhelyi Gábor pályázott, akinek kinevezését egyhangúlag támogatta a szövetség elnöksége, így a hatvanegy éves szakember irányíthatja szövetségi kapitányként a magyar vívóválogatottat a riói olimpiáig.

Udvarhelyi Gábor klubedzőként és fegyvernemi vezetőedzőként is évtizedek óta meghatározó alakja a magyar vívósportnak. „Megtisztelő, hogy az elnökség felkért erre a feladatra” – mondta a szövetség szerdai sajtótájékoztatóján. Hozzátette, azért indokolt a poszt újbóli betöltése, mert az olimpiai kvalifikáció eredményessége érdekében egy irányba kell mozdítani a magyar vívást, és ehhez összefogás szükséges. Az elsődleges cél, hogy minél több vívónk jusson ki az olimpiára. Udvarhelyi Gábor munkáját is vezetőedzők és edzők segítik. A férfipárbajtőrt Gelley István, a női párbajtőrt Kovács Iván, a férfikardot Somlai Béla, a női kardot Pézsa Tibor, a női és férfitőrt pedig egy személyben Érsek Zsolt irányítja vezetőedzőként.
A régi-új rendszert majd a válogatott olimpiai eredményei minősítik. A siker bizonyíték lehet a változtatásra, a kudarc indok az újabb módosításra. w