Sport

Történelmi sikert arattak a Liu fivérek

Korcsolya. Négy magyar érem a rövid pályás gyorskorcsolya-világbajnokságon

Liu Shaolin Sándor 500 méteren arany-, összetettben bronzérmet, öccse, Shaoang pedig 1500-on ezüst-, 500-on pedig bronzérmet szerzett a szöuli rövid pályás gyorskorcsolya-világbajnokságon.

Liu fivérek 20160314
A győztes Liu Shaolin Sándor és öccse, Shaoang a célban (Fotó: Reuters - Son Hyung-ju)

A magyar rövid pályás gyorskorcsolyázás történetének az első felnőtt-vb-aranyát Liu Shaolin Sándor nyerte 500 méteren a szöuli világbajnokságon. A kínai apától, magyar anyától Budapesten született, húszéves korcsolyázó győzelme ugyan nagy bravúr volt, de nem meglepetés, hiszen egy év alatt csak egy helyet lépett feljebb a világbajnoki dobogón, tavaly Moszkvában 500 méteren második lett.

A Liu fivérek, Sándor és a két évvel fiatalabb Shaoang az 500 méter elődöntőjében nagyon taktikusan, egymást segítve versenyeztek, s mindketten bejutottak a fináléba. A döntőben a rutinosabb Sándor volt az erőszakosabb és a gyorsabb, míg Shaoang testvére és a kínai riválisa mögött harmadikként ért célba. Először fordult elő, hogy egy eredményhirdetésen két magyar állt a dobogón.

„Az 1500 méteren elért ötödik helyezésem után csalódott voltam – nyilatkozta a magyar világbajnok – , de az ötszázra úgy álltam oda, hogy meg akarom nyerni. Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült, s büszke az öcsémre, aki tizennyolcadik születésnapjára két vb-érmet nyert.”

Világbajnokunk vasárnap rajtolhatott a 3000 méteres szuperdöntőben, amelyben hetedik lett, s így 41 ponttal végzett az összetett rangsor harmadik helyén, a magyar rövid pályás gyorskorcsolya történetének első összetett vb-érmét megnyerve. Az összetett vb-címet a kínai Han Tian-ju szerezte meg, az ezüstérem a kanadai Charles Hamliné lett. A 18. születésnapját éppen vasárnap ünneplő Liu Shaoang ötödik lett a szuperdöntőben s az összetett pontversenyben is, ami remek bemutatkozás a felnőttek mezőnyében.

A Liu testvérek, valamint a Knoch Viktor és Burján Csaba által alkotott magyar váltó a döntőben szinte végig a negyedik helyen haladt, a kínai, kanadai és koreai csapat mögött negyedik lett. Együttesünk négy érmet nyert a vb-n, Liu Shaolin két medálja mellett öccse, Shaoang 1500 méteren ezüst-, 500-on pedig bronzérmet szerzett. Ami a többi magyar egyéni indulót illeti: Knoch Viktor 1000 méteren a negyeddöntőig jutott, a táv rangsorában 15. lett, összetettben a 27. helyet szerezte meg. A nőknél 1000 méteren Bácskai Sára Luca 18., Jászapáti Petra 19. lett, az összetettben előbbi a 18., utóbbi a 23. helyen zárt.