Sport
Pars Krisztián visszafoglalta a trónt
Atlétika. Márton Anita A súlylökés döntőjében országos csúccsal bronzérmes lett a zürichi atlétikai Európa-bajnokság zárónapján
Pars Krisztián az idény legfontosabb versenyén nyújtotta a legjobb teljesítményt (Fotó: Reuters/Phil Noble)
Amint az várható volt, az olimpiai bajnok Pars Krisztián és a világbajnok lengyel Pawel Fajdek kalapáccsal vívott párbaja nagyon színvonalas és izgalmas versenyt hozott az Európa-bajnokságon. Ebben az idényben csak ők ketten dobtak 82 méter fölött, s ezt a döntőben is megismételték. A rosszul sikerült selejtező után Pars a döntőben 78,11 méterrel kezdett, Fajdek a második sorozatban 78,48-cal átvette a vezetést. Olimpiai bajnokunk harmadikra 82,18-cal válaszolt, lengyel riválisa ötödikre 13 centire megközelítette. Az utolsó sorozatban Fajdek már nem tudott javítani, Pars már győztesként léphetett a dobókörbe, és 82,69 méterrel egyéni csúcsot, s egyben a világ idei legjobbját érte el.
„Éreztem, hogy bennem van a 83 méter, s ezt szerettem volna kihozni magamból – nyilatkozta Pars Krisztián az MTI-nek. – Az első két dobásba még nehéz elérni a megfelelő a mozgást, harmadikra szokott összejönni, mint most is. Ugyanakkor fontos volt, hogy ki került először 80 méter fölé, ki ébred fel előbb, főleg így, hogy kettőnkről szólt ez a verseny. Amikor Fajdek 80 fölött dobott, de kilépett, láttam, hogy benne van az eredmény, s ez kicsit felturbózott.”
A 27 fős magyar csapat második érmét a súlylökő Márton Anita szerezte, aki a döntőben meg akarta javítani 18,62 méteres országos csúcsot. Nos, ez jócskán sikerült neki. A 25 éves szegedi dobó a második sorozatban 18,53 méterre lökte a súlygolyót, majd a negyedikre 19,04 méterrel megjavította a magyar rekordot, egyben pedig feljött a harmadik helyre. Horváth Viktória 27 éves csúcsát adta át a múltnak, s a dobogó harmadik fokára állhatott.
„Amikor megláttam az eredményjelzőn, hogy 19 méter, azt mondtam magamban, úristen, ezt nem hiszem el! – árulta el Márton Anita. – Ugyan a szakemberek már régóta mondják, hogy simán 19 méter fölött kellene löknöm, most sikerült átlépnem ezt a lélektani határt. A csúcs után is próbáltam javítani, mert akkor csak öt centivel volt előttem az orosz Jevgenyija Kolodko. Közben pedig nagyon izgultam, nehogy megelőzzön a fehérorosz Julia Leanciu.” Az aranyérmet a vb-ezüstérmes német Christina Schwanitz szerezte meg.
A befejező napon a brit versenyzők remekeltek. Mo Farah a 10 000 méter után 5000-en is aranyérmes lett. Ezzel a negyedik világversenyen duplázott: a 2010-es barcelonai Eb-n, a londoni olimpián, a tavalyi moszkvai világbajnokságon, s most Zürichben sem talált legyőzőre 5000 és 10 ezer méteren sem. Brit sikert hozott a férfi távolugrás is – Greg Rutherford 829 centivel győzött –, valamint a négy váltóból hármat megnyertek.
A magyar csapat egy arany- és egy bronzéremmel holtversenyben a 13. helyen végzett az éremtáblázaton, amelyen Nagy-Britannia végzett az első helyen a szintén 23 medált nyerő Franciaország előtt. Csapatunkban a két dobón kívül a 110 m gátas Baji Balázs végzett az első nyolc között: 13,29 országos csúccsal negyedik lett. Papp Krisztina 10 000 méteren a 9., Madarász Viktória pedig 20 kilométeres gyaloglásban a 12. lett. Döntőbe jutott a kalapácsvető Orbán Éva, aki a fináléban érvényes kísérlet nélkül fejezte be szereplését.Volt már sokkal jobb, de gyengébb magyar szereplés is.