Sport
Maradnak a magyar sikersportágak
Olimpia. Már a 2020-as tokiói nyári játékok műsorára is felkerülhet A karate – Könnyebb lesz kandidálni az olcsóbb rendezésre

Thomas Bach NOB-elnök reformcsomagját egyhangúlag fogadták el a tagok a közgyűlésén (Fotó: Reuters/Eric Gaillard)
Schmitt Pál, a NOB magyar tagja szerint a monte-carlói közgyűlésen ugyan viták voltak, de még Thomas Bach elnököt is meglepte, hogy a negyven pontból álló reformcsomagjának minden egyes részét egyhangúlag fogadták el a tagok.
„Ebben döntő szerepe volt annak, hogy a modernizációs program jól lett kidolgozva, és Thomas Bach akkor állt elő a reformokkal, amikor megfelelően mennek a dolgok – mondta Schmitt Pál. – Jelentős változás, hogy a NOB szeretné vonzóbbá tenni a rendezést és lefaragni a költségeket. A helyszín kiválasztásában döntő lesz, hogy a város milyen létesítményekkel rendelkezik, mert nem akarjuk, hogy a drága építkezések miatt a lebonyolító eladósodjon. Ezzel a kisebb városok esélyei is nőhetnek, mert bizonyos korlátok mellett megengedik, hogy más helyszínen, akár az adott országon kívül rendezzenek meg egy-egy versenyt.”
A legnagyobb változás, hogy az olimpiák mindenkori házigazdája dönthet a sportágak felvételéről. Megkötés ugyanakkor, hogy nem lépheti át nyári olimpia esetén a tízezer-ötszáz, téli játékoknál pedig a kétezer-kilencszáz fős sportolói létszámot, és háromszáztíz számnál többet nem rendezhet. A döntés legnagyobb nyertese a baseball női változata, a softball, valamint a karate lehet, ugyanis a 2020-as tokiói olimpia rendezői most jogot kaptak az országukban óriási népszerűségnek örvendő sportágak felvételére.
Az új szabályok nyomán viszont máris megkezdődött a lobbitevékenység. Dick Pound, a NOB kanadai tagja szerint például a szinkronúszás vagy az atlétikában a hármasugrás kerülhet veszélybe. Ez utóbbira a brit Sebastian Coe – aki pályázik a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) elnöki posztjára – úgy reagált, hogy a hármasugrás szent és sérthetetlen az atlétika programjában.
„Megnyugtathatok otthon mindenkit, hogy ez a reform nem veszélyezteti a magyar sikersportágak helyét az olimpiák programjában – hangsúlyozta Schmitt Pál. – Az eddigi huszonnyolc sportágból huszonötnek a helye stabil, a rendező csak egy-két sportágról dönthet. A versenyszámok néggyel nőttek, így háromszáztíz szerepelhet a nyári olimpiákon. Ezért ha a japánok úgy döntenek, akkor a vívásban mind a négy fegyvernemben rendezhetnek csapatversenyt Tokióban.”
A NOB célja, hogy az olimpiai mozgalom ne csak kétévente kerüljön fókuszba, hanem az év minden napján, ezért beindítják az olimpiai tévécsatornát, amely körülbelül félmilliárd euróba kerül majd. Határoztak arról is, hogy a nyári és téli ifjúsági játékokat nem olimpiai években rendezik meg, így minden esztendőben műsorra tudnak majd tűzni egy-egy NOB-eseményt. Limában tartják a 2024-es nyári játékok helyszínét kijelölő 2017-es kongresszust, mert a szavazáson Peru fővárosa ötvennégy, Finnországé harminc szavazatot kapott.
A 2024-es olimpia iránt érdeklődik a magyar főváros is. Amint Borkai Zsolt MOB-elnök korábban bejelentette: a Magyar Olimpiai Bizottság teljes mellszélességgel kiáll amellett, hogy Budapest pályázatot nyújtson be a 2024-es rendezésre. Az Egyesült Államokban négy város (Boston, Los Angeles, San Francisco, Washington), Németországban két város (Berlin és Hamburg) vív belharcot a jelöltségért, de Budapest mellett Róma, Párizs, Isztambul, valamint Katar és a Dél-afrikai Köztársaság is pályázhat.