Sport
Fájdalmas öncsonkítás az NB I.-ben
Labdarúgás. Az MLSZ elnöksége a jövő héten határozhat arról, hogy tizenkét csapat indulhasson az első osztályú bajnokságban

Az MLSZ elnöksége május 13-án úgy döntött, amennyiben páratlan számú csapat rendelkezik majd a szükséges indulási joggal, akkor eggyel feltöltik az NB I.-et páros számúra. A mezőny pontos összetétele az első és másodosztály hét végi fordulójában derül ki: a Pápa mellett a licenccel rendelkező Dunaújváros, a Szombathelyi Haladás és a Honvéd hármasából egy csapat esik ki az NB I.-ből, míg az NB II.-ből a Vasas mellett a második feljutó helyért a Békéscsaba és a Gyirmót verseng.
Sipos Jenő MLSZ-szóvivő kérdésünkre elmondta, hogy a kialakult helyzetben várhatóan tizenkét csapatos lesz az első osztály, de ezt az elnökségnek a jövő heti ülésén el kell fogadnia. Addig is egyeztetnek a klubokkal, mert a bajnoki versenykiírást úgy akarják megváltoztatni, hogy az a sportág fejlődését segítse. A licencadó bizottság indoklásait azért nem hozzák nyilvánosságra, mert az üzleti titkot sérthet. Ugyanakkor ezt minden érintett klub megkapja, s ha akarja, nyilvánosságra hozhatja.
Muszbek Mihály sportközgazdászt nem lepte meg a fellebbviteli bizottság döntése, mert szerinte jelenleg Magyarországon nincsenek meg az anyagi feltételei a 16 csapatos bajnokságnak. Az elmúlt idényben például az NB I. vesztesége 4,6 milliárd forint volt.
„A legnagyobb gond, hogy a magyar foci nem piacképes áru, ezért aztán egyre kevesebb szurkoló kíváncsi rá - magyarázta. – Hiába minden, tudomásul kell venni, alacsony színvonalú mérkőzésekért az emberek nem hajlandóak fizetni. Márpedig a kétezres átlagnézőszám mellett többe kerül egy meccs megrendezése, mint amennyi a bevétele. Míg külföldön a klubok kiadásainak felét jegybevételből és üzleti támogatásokból fedezik, nálunk ez csak húsz százalék. Mivel kevés a néző, a cégeknek sem hatékony hirdetni a stadionokban. Ezért csak egy tíz-tizenkét csapatos élvonalnak lehet meg az anyagi háttere.”
A közgazdász szerint a 12 csapatos NB I.-ben háromszor tizenegy, azaz összesen 33 fordulót kellene rendezni, plusz rájátszást, mert szakmailag fontos, hogy a játékosok le legyenek terhelve, és legalább 50-60 tétre menő mérkőzésen lépjenek pályára egy bajnokságban. S még fontosabb, hogy a nézőket mindez érdekelje, mert az bevételnövekedést eredményezne.
Muszbek úgy ítéli meg, hogy az MLSZ jó irányt választott, az idegenlégiósok számának csökkentése, a hazai játékosok helyzetbe hozása, a televíziós jogdíjak elosztása és a 12 csapatos bajnokság elősegítheti a régóta várt fejlődést. A következő fontos lépés a tulajdonosi háttér átvilágítása lehetne, mert akkor talán elkerülhetőek lennének a győrihez hasonló csődök.
Megkérdeztük
Mátyus János, a Nyíregyháza vezetőedzője: Megdöbbentünk az MLSZ döntésén, mert Nyíregyházán minden az utolsó fillérig ki lett fizetve. Így aztán senki sem gondolt arra, hogy a fellebbviteli bizottság nem fogadja el a kérelmünket.
Brek János, a Nyíregyháza klubigazgatója: Az elmúlt tizenöt évben soha nem volt ennyire rendben a klub gazdasági háttere, mint a múlt évben. Biztosak voltunk abban, hogy megkapjuk a licencet. Nem adjuk fel, méltányossági alapon próbálkozunk, s amint megkapjuk a döntést írásban is, az MLSZ-hez fordulunk. A csapat készül az utolsó fordulóra, és erőt ad az a rengeteg telefon, amelyet kapunk, és amelyben együttérzésükről biztosítanak bennünket az emberek.
Magyar Márk, a PMFC sajtófőnöke: Egyelőre mindenki kivár a klubnál, mivel azt ígérték, hogy hetvenkét órán belül írásban is megkapjuk az indoklást. Nyilván akkor okosabbak leszünk, és összeülünk, majd közleményt adunk ki. Ám lehet, hogy erre csak hétfőn kerül sor. A játékosokat is letaglózta a hír, de sportszerűen készülnek az utolsó bajnokira, amelyre mindenkinek ingyenes lesz a belépés, csak klubkártya szükséges.
Hargitai János, a PMFC elnöke szerint a pécsi foci véget ért azzal, hogy a csapatot működtető társaság nem kapta meg az élvonalbeli induláshoz szükséges licencet. Mint mondta, nem érti az MLSZ fellebbviteli licencadó bizottságának keddi döntését, hiszen meglátása szerint a klubot működtető PMFC Sport Kft. teljesítette a feltételeket már az alapeljárásban is. Hozzátette: a PMFC volt ugyanis szerinte az egyetlen csapat, amelyet nem a licencszabályzat konkrét pontjának megsértése miatt utasítottak el, hanem – szerinte teljesen törvénytelenül – azért, mert nem láttak garanciát arra, hogy a következő szezont anyagilag végig tudja csinálni. A jövőt illetően elmondta: a pécsi klubot működtető társaság bíróságon ugyan harcolhat az igazáért, ez ugyanakkor már nem tudja megváltoztatni az MLSZ döntését. Személyes sorsát illetően azt mondta: le fog mondani klubelnöki pozíciójáról, mert „ebben a közegben nincs helye”.
Sallói István, a Kecskemét klubigazgatója: Szerdán délelőtt összeültünk a tulajdonossal, és úgy döntöttünk, megvárjuk a részletes indoklást az MLSZ döntéséről. Utána tudunk érdemi lépést tenni. A kecskeméti utánpótlás helyzetét szerencsére ez nem érinti, ám az egyelőre számunkra is nyitott kérdés, hogy a profi csapatot újra lehet-e éleszteni.
Bekő Balázs, a Kecskemét vezetőedzője: Tragikus ez a döntés. Ha másra nem is, az utánpótlásra mindenképpen gondolni kell, a gyerekek kezét nem szabad elengedni.