Sport

Elköszönt Kaká, akit több mint negyvenezer játékos választott aranylabdásnak

Labdarúgás. Harmincöt évesen visszavonult a brazil világbajnok, bár mindmáig előkelő helyen áll a legnépszerűbb futballisták ranglistáján a közösségi médiában

Bejelentette az Egyesült Államokban a visszavonulását Kaká, a 2002-es világbajnok brazil válogatott tagja, aki később BL-győzelmet szerzett az AC Milannal. Ennél is fontosabb: miután lelépett a futball színpadáról, mindössze két olyan aktív játékos maradt, aki elnyerte a France Football vagy a FIFA aranylabdáját: Lionel Messi és Cristiano Ronaldo.

Kaká 20171218
Zseniálisan irányított, nála az aranylabda is jó helyen volt (Fotó: Reuters - Kim Klement)

Kaká, polgári nevén Ricardo Izecson dos Santos Leite 2003-ban a Bajnokok Ligáját a Juventus elleni győzelem után védő AC Milan együttesébe szerződött át Európába. Addig a Sao Paulo FC játékosa volt, s három tényt írt meg róla szinte minden őt bemutató sajtóorgánum: tagja volt Felipe Scolari Távol-Keleten világbajnoki címet nyert válogatottjának, a legtöbb brazil futballsztárral ellentétben jómódú, középosztálybeli, értelmiségi családból származik, s hogy miután kiváló futballtudása vonzó külsővel párosul, a tinilányok bálványa volt hazájában. Sokan megemlítették még mély istenhitét, ami különösen egy gyerekkori balesete után erősödött meg: kevésen múlt, hogy egy elvétett fejesugrás szörnyű következményeként nem bénult le.

A Milanban egy jó csapatot tett még jobbá. Vezéregyénisége lett a Carlo Ancelotti által irányított együttesnek, amely 2005 és 2007 között jutott a csúcsra Isztambulban – minden idők egyik legemlékezetesebb kupadöntőjében – még veszített a Liverpool FC ellen a királykategória trófeájáért vívott találkozón, ám két évvel később Athénban visszavágott. Utóbbi bajnoki évadja, a 2006–2007-es lett Kaká pályafutásának legsikeresebb idénye, 2007 őszén – előző idénybeli teljesítményéért – megkapta az UEFA díját, a hivatásos játékosok „szakszervezeteit” tömörítő FIFPro felkérésére több mint 40 ezer kollégája is a legjobbnak választotta, első lett az Onze Mondial ankétján, megkapta a France Football aranylabdáját és a FIFA díját is.

Huszonöt éves korától – ahogyan az AC Milan korábbi klasszisai közül például Marco van Bastent és Ruud Gullitot is – egyre többet kínozták sérülések, s 2009-re a csapat is kicserélődött mellette. Akkor úgy döntött átigazol a Real Madridba. A királyi klub 67 millió eurót fizetett érte, amivel még mindig ötödik az egyesület örökranglistáján Gareth Bale, Cristiano Ronaldo, Zinedine Zidane és James Rodriguez mögött. A kolumbiai James sem nagyon vált be, de kétségtelen, hogy az ötből Kakának jutott a fehéreknél a legkisebb szerep. Így is játszott az ott töltött négy szezon alatt 120 mérkőzést, s 29 gólja csak az ő szintjén kevés. Nyert egy bajnoki címet és egy kupát. A 2013–2014-es bajnoki idényre visszatért Milánóba, majd 2014 tavaszától anyaegyesületében futballozott, s onnan 2015 elején szerződött az Egyesült Államokba. Három évet játszott, az Orlando Cityben. Hogy nem rosszul, arra bizonyíték, hogy még onnan is visszahívták a brazil válogatottba. Az arany–zöld mezben végül 92 mérkőzésen 29 góllal zárta karrierjét.

Most búcsúzik. A futballtól azonban nem akar elszakadni, szívesen lenne edző vagy még inkább sportigazgató. Ha csak fele annyira sikeres lesz, mint játékosként, már akkor is jól jár vele bármelyik klub. A népszerűsége töretlen, több mint tízmillióan követik, s mindmáig csak négy futballistának, Messinek, Cristiano Ronaldónak, Beckhamnek és Neymarnak van több rajongója a Facebookon.

Kim Klement