Sport

Csaló vagy csodatevő a brit bringás

Giro d’Italia. Chris Froome megnyerte, de nem biztos, hogy meg is tarthatja az olasz körversenyen nyert trófeáját

Történelmi győzelmet aratott a vasárnap zárult 101. Giro d’Italia országúti kerékpáros körversenyen a brit Chris Froome, aki a tavalyi Tour de France és Vuelta A Espana megnyerése után diadalmaskodott a háromhetes olasz viadalon is. Fényes sikerére azonban árnyék vetül, doppingolással vádolják.

A profi kerékpársport doppingérzékenységét jól jelzi, hogy nemcsak megnyerni nagyon nehéz, hanem megtartani is egy bajnoki címet. Sikerült a triplázás Chris Froome-nak, aki a tavalyi Tour de France és Vuelta a Espana megnyerése után győzött a Giro d’Italián is. Márpedig amióta 1995-től a Vueltát a Tour de France után rendezik, még senkinek nem sikerült egymás után mindhárom körversenyt megnyernie. A négyszeres Tour-győztes Froome triplázását beárnyékolja, hogy december közepén kiderült róla: pozitív doppingtesztet produkált a 2017-es spanyol körversenyen. A szeptember 7-én adott mintájában az asztmás rohamok kezelésére és megelőzésére alkalmas szalbutamol magas szintjét, a megengedett érték kétszeresét mutatták ki.

A vasárnapi győzelem után Froome a BBC-nek természetesen úgy nyilatkozott, hogy tisztán nyert: „Nem lehet megkérdőjelezni a győzelmemet, mert a doppingellenőrök mindennap kétszer is teszteltek. Én tudom, hogy nem tettem semmi rosszat, s remélem, minél előbb ez mindenki számára egyértelmű lesz.”
Felvetődik a kérdés, hogy ilyen doppingvétség után Froome egyáltalán hogyan indulhatott a Girón, s miért húzódik ilyen sokáig az ügye?

„A brit kerékpáros versenyzési jogát a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség nem függesztette fel, ezért versenyezhet – magyarázta kérdésünkre Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője. – A szakemberek azon vitatkoznak, hogy Froome doppingvétséget követett el, vagy pedig elfogadják a védekezését. A brit versenyző orvosai azzal magyarázzák a szalbutamol magas szintjét, hogy Fromme asztmás rohamot kapott, ezért adtak neki a megengedettnél több szalbutamolt. Ez a védekezés eléggé gyanús, hiszen ha valaki fulladás miatt életveszélyes helyzetben van, akkor kórházba szokták vinni, nem pedig négy-öt órás versenyen indítani.”

Tiszeker Ágnes elmondta még, hogy a szakértők véleménye után dönt majd a nemzetközi szövetség Froome sorsáról, s ezt a határozatot a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) vagy elfogadja, vagy megváltoztatja. A magyar szakember emlékeztetett Alberto Contador doppingügyére, akit pozitív tesztje után másfél évvel tiltott el a Sportdöntőbíróság, ezért megfosztották a 2010-es Tour de France elsőségétől, s a 2011-es Giro d’Italia-győzelmét is törölték.