Sport

Az első győztes a magyar sport lehet

Párbeszéd az olimpiáért (5.) A sikeres pályázat hatalmas lendületet adhatna Budapest fejlesztésének Molnár Zoltán szerint

Eddig tíz olimpián vett részt, a legutóbbi négy nyári játékon pedig a magyar küldöttség vezetője volt Molnár Zoltán, így aztán nála kevesen ismerik jobban a követelményeket. Jelenleg a Magyar Edzők Társaságának elnöke, s úgy látja, Budapest olim­piai pályázata csak akkor lehet sikeres, ha valami pluszt tud nyújtani a riválisokkal szemben.

15-o-mob
Molnár Zoltán a budapesti olimpiai pályázat mellett szavazna (Fotó: MH)

- Járt jó néhány olimpián, s mit gondol, mi kell a sikeres rendezéshez?

- Sok minden. Elsősorban kiváló szervezettség, korszerű létesítmények és sok pénz. Az 1996-os atlantai olimpián hiába voltak jók a tárgyi feltételek, ha a közlekedés rossz volt. Például a várost nem ismerő önkéntesek vezették a sportolókat szállító buszokat, rendre eltévedtek, sokszor izgulni kellett, nem késik-e le a versenyzők a rajtot. Az amerikaiak a biztonság érdekében sok felesleges intézkedést hoztak, ugyanakkor az Olimpiai Parkban történt robbantást nem tudták megakadályozni. Rengeteg pénzből ugyan, de sikeres olimpiát rendezett Peking, ahol nem tudtunk olyat kérni, amit a kínaiak ne teljesítettek volna. És legutóbb London is kiváló házigazda volt.

- Hat éve egy országgyűlési vitában azt mondta a MOB-főtitkáraként, hogy a budapesti olimpia rendezésének olyanok a feltételei, mintha a Holdon akarnánk marslakóknak jégkorongmérkőzést rendezni.

- Igen, de azóta rengeteget változott a helyzet. Akkor a magyar sport az életben maradásért küzdött, például 2009-ben az olimpiai felkészülés 48 százalékát visszavonta az állam. A 2010-es kormányváltás után viszont a sport nem csupán szóban lett stratégiai ágazat. Az állami támogatás a többszörösére nőtt, új stadionok épültek, s nemsokára egy olimpiai versenyek rendezésre alkalmas uszoda építése is indul. Több évtizedes rálátással mondhatom, a magyar sport soha nem kapott olyan kiemelkedő támogatást, mint az elmúlt években. Ha ezzel élni tud, s nem visszaélni, akkor megőrizheti helyét a nemzetközi élmezőnyben. Ez is igen fontos, mert az eredményesség is sokat számíthat egy pályázat megítélésénél.

- Képesnek tartja hazánkat, hogy két hét alatt huszonnyolc sportág világversenyét megrendezze?

- A mai feltételek mellett nem, de ha a fejlesztések folyatódnak, akkor igen. Egy olimpia megrendezéséhez nem csak sportlétesítmények kellenek, hanem az egész városnak fejlődnie kell. Körülbelül harmincezer hivatalos vendéget, kétszázezer szurkolót és százezer önkéntest kell naponta utaztatni a városban. Ezért a közlekedés fejlesztése az egyik legfontosabb, s egyben legköltségesebb feladat is. Ugyanilyen fontos a vendégek biztonsága is, ezt például Londonban jól oldották meg.

- Melyik sportág versenyeinek a megrendezése lehet a legnehezebb?

- Az atlétika az olimpia szíve, a helyszínen és a televízión is ezt nézik a legtöbben. A szintén nagyon népszerű úszás és torna lebonyolításához alkalmas létesítmények kellenek. A vitorlázás okozhat gondot, szakmai döntést kell majd hozni arról, hogy a Balaton alkalmas-e olimpiai versenyek lebonyolítására. Mert egy szélcsendes időszak tönkreteheti a rendezést. Fontos hangsúlyozni, hogy a sportágak versenyeit nem a nemzeti szövetség, hanem a nemzetközi irányítja.

- Szeptemberig kell dönteni a pályázatról. Kinek?

- A kormánynak és a fővárosnak, mert egy olimpiai pályázat vállalása elsősorban nem sportszakmai kérdés. Az infrastruktúra fejlesztése, a létesítmények felépítése sok ezer milliárd forintba kerülhet. Azt kell eldönteni, hogy hazánk képes lehet-e a következő években ilyen hatalmas beruházásra. A sport csak támogathatja a pályázatot, például úgy, hogy továbbra is eredményes, sportolóink az első tíz között végeznek az éremtáblázaton az olimpiákon.

- Mennyire könnyítheti meg a rendezést a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Agenda 2020-as programja, amely közepes városoknak is esélyt ad a rendezésre?

- Ezzel kapcsolatban úgy látom, félreértés van. A NOB hadat üzent ugyan a gigantizmusnak, de ez nem jelenti azt, hogy a részt vevő sportolók létszáma s a követelmények csökkennének. A rivális városok száma és pályázatuk erőssége sem csökken, sőt… Ezért Budapestnek csak akkor lehet esélye a győzelemre, ha az alapfeltételek biztosítása mellett pluszt is tud ajánlani.

- Ha szavazna a pályázatról, mire voksolna?

- Mindenképpen az indulás mellett. Mert egy sikeres pályázat hatalmas fejlesztési lehetőséget teremthet Budapestnek. Az elmaradt beruházások pótlását felgyorsítaná. A magyar sport is nyerne, hiszen a tizenhat kiemelten támogatott sportág mellett a többit is fejlesztenék az eredményességért. Mert mindent elronthat egy gyenge hazai szereplés, lásd a tavalyi brazíliai labdarúgó-világbajnokág, amely Neymarék bukása miatt ünnep helyett halotti tor lett Brazíliában.