Sport
Jól vette az akadályt Gulyás Michelle és Koleszár Mihály
Felemás magyar szereplés az új öttusában

A magyar öttusázók szereplése felemásan sikerült, mert a férfiak mezőnyében Koleszár Mihály ezüstérmet nyert, Bereczki Richárd és Tamás József viszont nem jutott tovább az elődöntőből.
A nőknél négy magyar indult, mindannyian bejutottak a fináléba, ahol az olimpiai bajnok Gulyás Michelle negyedik, a tavaly vb-bronzérmes Erdős Rita hatodik, vb-második, olimpiai negyedik Guzi Blanka kilencedik, Bauer Blanka pedig 17. lett. A férfiaknál a 26 éves olasz Matteo Cicinelli, a nőknél az alig 14 esztendős egyiptomi Farida Halil győzött.
Belák János, a felnőtt- és utánpótlás válogatottért felelős sportszakmai vezető az új lebonyolítású vívásról az MTI-nek elmondat: „Fel kell készülni az öt találatig tartó asszókra, ezek más taktikát kívánnak, mint az egy tusra menők. A tapasztalat az, hogy egy percet nem lehet kihúzni, mert valaki mindig találatadási kényszerben van. Központi vívóedzéseken már gyakoroltuk ezt a helyzetet, ott is hasonló tapasztalatokat szereztünk: más a lélektana ennek a fajta vívásnak” – hangsúlyozta a szakvezető.
Az első világkupán az akadályversenyben a női mezőnyben nagyobbak voltak a különbségek, mint a férfiaknál, de mindkét nemnél akadnak olyanok – többnyire az új sportággal korábban megismerkedő fiatalabbak –, akik előrébb tartanak a többieknél.
Az új számban 65 másodpercért jár 250 pont, jobb, illetve rosszabb időért három pontot jelent minden másodperc pluszban, vagy mínuszban. Az egyes elemeknél hiba – leesés, lelépés – esetén először figyelmeztetés, másodszor pedig kizárás jár.
A szakmai vezető szerint a férfiak az erősebb testfelépítésük miatt könnyebben alkalmazkodnak, ugyanakkor a jelenlegi erőviszonyok és pontozás mellett ez a szám „szétszakíthatja a mezőnyt”. Emlékeztetett rá, hogy tavaly, amikor még csak az utánpótláskorúaknál rendeztek akadálypályás versenyeket, két pontot ért egy másodperc, most pedig már hármat. „Ha valaki tíz másodperces hátrányt összeszed, harminc pont lemaradásba kerül” – érzékeltette a szám fontosságát Belák János. A kairói idénynyitón az akadálypályán a női döntőben a leggyorsabb 33.71 másodperc alatt ért végig, a leglassabbnak pedig 1:06.54 percre volt ehhez szüksége, míg a férfiak fináléjában 26.34 és 45.66 másodperc között szóródtak az eredmények.
A következő megmérettetés március 19-től 23-ig a budapesti nemzetközi fedettpályás verseny lesz, amely már beleszámít a válogatásba, azt követően a magyar fővárosban találkozik a világkupa mezőnye április 22. és 26. között.