Sport

Nem egyenlő feltételek között kellett Szilágyi Áronnak a négy közé kerülnie

Már lezárult a szavazás a párizsi olimpiai faluban, s kiderült, a kardvívó Szilágyi Áron nem került be a NOB sportolói bizottságába – nyilatkozta Schmitt Pál, aki „túlélte” a rendkívül izgalmas férfi vízilabda-negyeddöntőt. A kajak-kenusok döntői előtt beszélgettünk a NOB tiszteletbeli tagjával.

Nem egyenlő feltételek között kellett Szilágyi Áronnak a négy közé kerülnie
A 21 éves Vigvári Vince készülhet az elődöntőre
Fotó: MTI/Kovács Tamás

– Az olimpián szereplő sportolók szavazhattak, hogy a 32 jelölt közül ki lesz az a négy, aki bekerült a NOB sportolói bizottságába. Szilágyi Áronnak ez miért nem sikerült?

– Az olimpiai bajnok úszó Gyurta Dániel mandátuma a párizsi olimpiával lejár, a NOB a háromszoros olimpia bajnok Szilágyi Áront javasolta jelöltnek. A sportolók az olimpiai faluban kihelyezett ládákba dobhatták be a voksukat. Áron rendkívül értékes jelölt, azonban a szavazás végeredményét jelentősen befolyásolta, hogy a nagy létszámú csapatok sportolói, például az amerikaiak, franciák, kínaiak, britek több száz szavazatot adhattak le. A szavazást az is befolyásolhatta, hogy a vívás mennyire népszerű a világon.

– Thomas Bachnak, a NOB-elnökének mandátuma jövőre lejár. Maradhat a német sportvezető elnök?

– Az olimpiai charta előírása szerint az elnök nyolc plusz négy, tehát tizenkét évig töltheti be a tisztséget. Thomas Bach harmadik ciklusa lejár, ezért csak úgy választható újabb négy évre, ha módosítják a chartát, amihez háromnegyedes többség kell a jövő évi NOB-kongresszuson. Több NOB-tag már kezdeményezte a módosítást. Bach viszont eddig még nem nyilatkozott a hosszabbításról. Idő még van erre, mert a tervek szerint a NOB tisztújító ülése márciusban lesz Görögországban.

Schmitt Pál szerint az öttusa megmenekült, de más sportág lesz
Schmitt Pál vívóként majd sportvezetőként 22 olimpián vett részt
Fotó: AFP/Isza Ferenc

– Hogyan élte meg a férfi vízilabdázóink olaszok elleni negyeddöntőjét, amelyben unokája, Vigvári Vince is játszott.

– Örült mérkőzés volt, együtt szurkoltam Gréta lányommal, aki Vince édesanyja. Végre jól kezdtünk, mégis nagyon izgalmas mérkőzés lett. Sajnáltam Jansik Szilárdot, aki nagyon csúnya ütést kapott a szeme alá. Az olasz kiállítás után viszont meglepetésre Velettóék fordítani tudtak. Csapatunk lelki erejét jelzi, hogy kiegyenlítettek, sőt ziccerünk volt a győzelemhez. Idegfeszítő lett a büntetőpárbaj, de Vogel Soma ezúttal is remekül védett. Mondtam is, hogy a fiúk gondolhatnának az idősebb szurkolókra is. Remélem, a horvátok elleni elődöntő nem lesz ennyire izgalmas.

– Milyen a hangulat a magyarok táborában?

– Bizakodó. Reménykedünk, hogy az öttusázók, a birkózók, nyílvízi úszók és a kajak-kenusok érmet nyernek. Már készülök a kajak-kenu döntőire, amelyet Párizstól negyven kilométerre rendeznek. Szurkolok a magyaroknak!

– Hogyan bírja nyolcvankét évesen az idegfeszítő versenyeket?

– Jól, mert a magyar sikerek doppingolnak. És a boldogság nem szerepel a doppinglistán.

Kapcsolódó írásaink