Sport

Schmitt Pál: Beindulhat a magyar éremszerzés Párizsban

Az olimpiai bajnok szerint a vívás világsportág lett

A vívásban egyre sikeresebbek az ázsiai versenyzők, de Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tiszteletbeli tagja szerint a magyar versenyzők a csapatversenyekben javíthatnak. A párbajtőrben olimpiai bajnok sportvezető a gyengébb magyar kezdés után reménykedik a sikeresebb folytatásban a párizsi olimpián.

Schmitt Pál: Beindulhat a magyar éremszerzés Párizsban
Schmitt Pál szurkol a Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron és Rabb Krisztián összeállítású kardcsapatnak
Fotó: MTI/Illyés Tibor

- Még mindig téma a nemzetközi médiában is a botrányos ünnepélyes megnyitó a Szajnán. A NOB tervez olyan intézkedést, hogy többé ilyen ne forduljon elő?

- A tanulságok levonása után a NOB végrehajtó bizottsága intézkedhet. Egyetértek Orbán Viktor miniszterelnökkel, aki azt mondta a megnyitóról, hogy ne sértsük meg a franciákat, akkor se, ha mi sértve éreztük magunkat a látottaktól, mert minden nemzetnek joga van ahhoz, hogy megmutassa saját magát. Valóban minden országnak joga van bemutatni történelmét, kultúráját, sportsikereit, de nem provokálhatja a többséget. Ráadásul a megnyitón nem volt szó a békéről, a fair playről, a sportolókról, az országok csapatait pedig tíz másodpercig mutatták. Annak viszont örülők, hogy nem csak a katolikus egyház, hanem a világ sok országában tiltakoztak például azért, mert Leonardo da Vinci bibliai témájú Az utolsó vacsora című képéből egy nagyon visszatetsző karikatúrát csináltak. Felháborító!

Schmitt Pál szerint az öttusa megmenekült, de más sportág lesz
Schmitt Pál a vízilabdázók lelkes szurkolója
Fotó: AFP/Isza Ferenc

- Mi a véleménye volt sportágáról, a vívásról, amelyet a huszadik században európaiak uraltak, most pedig Párizsban a hat egyéni döntőből négyet ázsiai vívó nyert meg, az éremtáblázatot pedig Hongkong vezeti két arannyal?

- A vívás világsportág lett. Az ázsiai vívók nem csupán egyenrangú ellenfelei az európai vívóknak, hanem néhány szakágban már világelsők. Rájöttek, hogy az ázsiaiak gyorsaságával, szorgalmával ebben a látványos sportágban sikereket érhetnek el. És a legjobb mesterek segítségével a nemzetközi élmezőnybe kerültek.

- Unokái Vigvári Vince és Vendel révén a vízilabda lelkes szurkolója lett. Mit szól férfi csapatunk kezdéséről az olimpián?

- Hogy mennyire kiegyensúlyozott lett az élmezőny, azt jelzi, hogy míg korábban egy francia válogatott könnyű ellenfélnek számított, most már kemény ellenfél, amelyet egy góllal sikerült legyőzni. A spanyolok elleni csoportrangadón a támadójátékunk nem volt elég hatékony, a fiúk például távoli átlövéssel alig próbálkoztak. A következő ellenfél csütörtökön Japán válogatottja lesz, amely nagyon szoros mérkőzést játszott a franciákkal. A címvédő szerbek pedig kikaptak az ausztráloktól. Úgy gondolom a továbbjutásunk nem kérdéses, az igazi nagy csaták a kiesés szakaszban lesznek majd. Unokám, a 21 éves Vince nagyon élvezi az olimpiát, újoncként a franciáknak három, a spanyoloknak egy gólt lőtt.

- Az amerikaiak 26, a franciák 20, a kínaiak 16 érmet nyertek eddig. A magyar küldöttség viszont az egyetlen bronzérmével nem büszkélkedhet.

- A korábbi olimpiák elején, a háromszoros kardvívó bajnok Szilágyi Áronnak köszönhetően mindig volt már aranyérmünk is. De ami késik, remélem nem múlik… Bízom abban, hogy vívóink a csapatversenyeken jól szerepelnek majd. Az esélyes úszóink éremcsatái is csak ezután következnek. S még hátra van a sikersportágaink közül a birkózás, a kajak-kenu, az öttusa versenye.

- Mi lesz a szerdai programja?

- Megyek szurkolni a férfi kard csapatnak, amely éremesélyes. Este pedig irány az uszoda, ahol Milák Kristóf címvédésre készül. Izgalmas délutánom, estém lesz, remélem magyar sikerekkel.

Kapcsolódó írásaink