Sport
Valóban korlátozza a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a sportolók véleménynyilvánítását?
A múlt hónapban nyilvánosságra hozott módosítások szerint a NOB az Olimpiai Chartában szeretné rögzíteni a nemzetközileg elismert emberi jogok és az egyetemes alapvető etikai elvek tiszteletben tartását az olimpiai mozgalomban. Továbbá minden egyénnek hozzáférést kell biztosítani a sporthoz, mindenfajta megkülönböztetés nélkül.
A javaslat szerint az olimpiai játékok minden versenyzője, csapattisztviselője az olimpiai értékekkel és az olimpizmus alapelveivel összhangban, valamint a NOB végrehajtó testülete által meghatározott irányelvekkel összhangban élvezheti a szólásszabadságot.
Az Insidethegames.biz honlap beszámolója szerint az emberi jogi csoportok jónak tartják a módosítások első felét, viszont a NOB végrehajtó testületének javaslata sértheti a sportolók véleménynyilvánítási szabadságát. A javasolt módosítások második csoportja kifejezetten a sportolókat célozza meg azáltal, hogy jogaik gyakorlását az egyoldalúan előírt „NOB végrehajtó testülete által meghatározott iránymutatásokhoz” köti, amelyek nincsenek összhangban a nemzetközileg elismert emberi jogokkal.
„Ez módosítás azt kockáztatja, hogy korlátozza a sportolók azon képességét, hogy szót emeljenek az emberi jogi kérdésekről, és közösen szervezkedjenek a jobb feltételek érdekében. Sőt megbüntethetik őket alapvető szabadságjogok gyakorlása miatt, ha véleményük nem egyezik a NOB álláspontjával” – írta a Sport & Rights Alliance.
„A sportolók régóta követelték, hogy a sportszervezetek építsék be az emberi jogi normákat a szabályzataikba a sportban tapasztalható szisztematikus visszaélések, jogsértések, diszkrimináció és kizsákmányolás kezelésére – nyilatkozta Ginous Alford, World Players Association sport- és emberi jogi igazgatója. – A NOB azonban továbbra is olyan szabályokat ír elő a sportolói jogok tekintetében, ami aláássa ezt a célt.
Sport & Rights Alliance közleménye szerint: „Szervezetünk valamint a sportolók, szurkolók és más érintett csoportok képviselőinek kérésre a NOB lépéseket tett annak érdekében, hogy irányítását és működését emberi jogi kötelezettségeihez igazítsa. Ugyanakkor a NOB megingott, és ellenállt azoknak a változtatásoknak, amelyek ahhoz szükségesek, hogy beépítsék azok emberi jogait, akikért a legnagyobb felelősséggel tartozik: a sportolókét.”