Sport
A sportirányítás és a Labdarúgó Módszertani Központ tartott tájékoztatót a labdarúgó-sportakadémiák vezetőinek

A szerdai eseményen – melyen Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár és Liszkai Dezső, a Labdarúgó Módszertani Központ igazgatójának vezetésével találkoztak az államilag elismert magyarországi és határon túli labdarúgó-sportakadémiák igazgatói és a Magyar Labdarúgó-szövetség képviselői – bemutatták a központ felépítését, stratégiáját és feladatait az új rendszerben, illetve az akadémiák akkreditációs folyamatának aktualitásai is szóba kerültek.
Az eseményen – amint arról a sportállamtitkárság közleményben beszámolt – beszédet mondott Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára, Szalai Ádám, a magyar labdarúgó-válogatott korábbi csapatkapitánya, a Labdarúgó Módszertani Központ szakmai és képzési tanácsadója, Baji Balázs, a Nemzeti Sportügynökség vezérigazgató-helyettese, Sáfár Sándor, az NSÜ akadémiai és kiemelt egyesületekért felelős igazgatója és Kovács Kristóf, az NSÜ akadémiákért felelős főosztályvezetője.
A találkozó aktualitását az adta, hogy július 1-jétől a Labdarúgó Módszertani Központ, a sportállamtitkárság háttérintézménye, a Nemzeti Sportügynökség irányítása alá került.
„Az év végén lejár a kiemelt állami sportakadémiai program, meg kell nézni, hogy mi az, ami bevált és hogyan lehet a rendszert fejleszteni. A Labdarúgó Módszertani Központ feladata ezeket a tapasztalatokat felmérni és kialakítani azt a stratégiát, amely alapján tovább működhet az akadémiai program. Eddig a Puskás Akadémián volt az otthona, azonban immár hatékonyabban működhet a központ, hiszen nem az egyik sportszervezetnél lesz, hanem ott, ahonnan a forrás érkezik” – mondta el Schmidt Ádám.
Zsigmond Barna Pál hangsúlyozta, hogy határon túl vannak nagyobb és kezdeti stádiumban lévő akadémiák is, sokféle a felépítés.
„A jövő egyik feladata, hogy egységesíteni kell a rendszert és be kell integrálni a magyarországi struktúrába. Fontos, hogy közösen gondolkodjunk a jövőről” – tette hozzá.
„Az akadémiák számára a következő időszakban a minőségbiztosítás kerül a középpontba, hogy emeljék a minőségi munka szintjét, amihez a Labdarúgó Módszertani Központ stratégiai célokat fog kijelölni” – mondta el Liszkai Dezső. Kiemelte, a legfontosabb feladatuk az iránymutatás, a segítségnyújtás és az akadémiák módszereinek fejlesztésére vonatkozó javaslattétel lesz, de ellenőrizni is fogják ezeknek az elveknek a megvalósulását.
Szalai Ádám bemutatkozásában hangsúlyozta, elsődleges feladatának azt tartja, hogy minden akadémiát személyesen megismerjen.
„Őszinte beszélgetéseket remélek minden szereplővel. Az utánpótlás ügyét kiemelten fontosnak tartom, szeretnék élni a lehetőséggel, hogy olyan irányba tudjuk terelni az akadémiákat, hogy az onnan kikerülők is hasonló pillanatokat élhessenek át, mint amilyeneket én is átélhettem annak idején a válogatottban.”
A rendezvény másik kiemelt témája az államilag elismert sportakadémiák működésének első négyéves időszaka volt, amely idén decemberben ér majd véget. Ennek kapcsán Baji Balázs megköszönte az akadémiáknak a szakmai ellenőrzés során mutatott együttműködést.
„A célunk a hazai sport szolgálata, hogy a labdarúgás továbbra is kiemelkedő eredményeket érjen el” – hangsúlyozta.
Előadásában Sáfár Sándor bemutatta az akadémiai vezetők számára a Kiemelt Sportakadémiák és Sportszervezetek Igazgatóság és a Labdarúgó Módszertani Központ feladatainak megoszlását.
„Az egyik legfontosabb célunk a központtal együtt egy olyan fórum létrehozása, amely segít a hazai sporttudomány fejlesztésében” – mondta el.
Kovács Kristóf bemutatta a sportakadémiák auditálási időszakának aktualitásait és legfontosabb kérdéseit.
„Az audit egyrészt lezár egy időszakot, másrészt előkészíti a következőt. Ezért fontos az akadémiáknak a rövid, közép- és hosszú távú céljaikat is meghatározni, amelyek teljesülését a jövőben ellenőrizni is lehet majd.”