Sport

Sokba kerülhet a Fradinak az orosz Csercseszov késői menesztése

Már a labdarúgó Bajnok Ligája első fordulójában kiesett a csoportkörről álmodozó FTC csapata, miután hazai pályán, kiábrándító játékkal 3-0-ra vereséget szenvedett a feröeri KÍ Klaksvíktól, s így csak a Konferencia-liga selejtezőjében folytathatja.

Sokba kerülhet a Fradinak az orosz Csercseszov késői menesztése
A sikerei ellenére bukott edzőként távozik Sztanyiszlav Csercseszov
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A magyar bajnokcsapat, a Ferencváros bevételei az elmúlt években az eredményes európai kupaszerelésének köszönhetően jelentősen nőttek. Például a klub az 2019-es és 2021-es Európa Liga csoportkörbe jutásért 1,4 majd 1,5 milliárd forintnak megfelelő összeget kapott az UEFA-tól. Ennek a többszörösét, 7,6 milliárdot, amikor 2020-ban a Bajnok Ligája csoportkörében játszhatott. Ez a bravúr ugyan az orosz Sztanyiszlav Csercseszov vezetőedző irányításával nem sikerült az elmúlt szezonban, ezért hiába jutott az FTC az Európa Ligában a nyolcaddöntőbe, az UEFA pénzdíja a felére csökkent. „A Ferencváros labdarúgócsapata 9,48 millió eurós (körülbelül 3,7 milliárd forintos) bevételre tett szert az európai kupák 2022/23-as idényében. Bár az Európa-liga menetelésünk véget ért, az UEFA bevételek nem kevés hasznot termeltek a klubnak” – írta közösségi oldalán a klub elnöke, Kubatov Gábor.

A Világgazdaság beszámolója szerint az FTC Labdarúgó Zrt. nyeresége 1,3 milliárd forint volt 2022-ben. Jegyárbevételekből, játékoseladásokból, a klub termékeinek értékesítéséből a 2021-es 5,2 milliárd forintról 6,6 milliárdosra nőttek a klub bevételei. Az „egyéb bevételek” nevű sor pedig, ami a fociban azért nagyon fontos, mert a pénzdíjakat itt könyvelik el, 7,3-ról 10,6 milliárd forintra nőttek. A Fradinál 253 ember dolgozott 2022-ben, az ő fizetéseikre együttvéve 9 milliárd forintot költöttek tavaly, ami azt jelenti, hogy 2,97 millió forintos volt a klubnál az átlagfizetés – írta a Világgazdaság a klub éves beszámolója nyomán.

Az elmúlt szezonban Csercseszov vezetésével ugyan a Bajnokok Ligája csoportkörbe jutás ugyan nem sikerült, de kellemes meglepetésre az Európa Ligában a Fradi a Monaco, a Trabzonspor és a Crvena zvezda előtt megnyerte a csoportját, s bejutott a nyolcaddöntőbe.

A szakmai problémák azonban már októberben kezdődtek, amikor a zömében külföldi játékosokból álló sztárcsapat 3-2-re kikapott az harmadosztályú Iváncsa csapatától, s kiesett a Magyar Kupából.

A figyelmeztető jelek tavaszi idényben megszaporodtak, például hazai pályán vereség (1-2) a Puskás Akadémiától, majd idegenben a Zalaegerszegtől (1-0), újabb verség a vendég Pakstól (2-3) és a Kecskeméttől (2-0), de talán a szurkolóknak a legfájóbb az volt, hogy már bajnokként az utolsó hazai meccsén Dibuszék 3-1-re kikaptak a DVSC-től, majd ünneprontóként Mezőkövesden is.

A bajnoki cím megvédése ellenére a hanyatlás egyértelmű volt, a tavaszi idényben a Fradi csak a hetedik lett, s az utolsó három bajnoki meccsén csak egy gólt lőtt, hatot kapott, s nulla pontot szerzett.

A klub vezetése ennek ellenére úgy döntött, hogy egy évvel meghosszabbítja Csercseszov szerződését, s célul a Bajnokok Ligája csoportkörbe jutást határozta meg. Aztán az új szezonban két tétmérkőzés után menesztette az orosz vezetőedzőt, amely nem kevés pénzébe kerül a klubnak. Ráadásul, az európai harmadig rangú kupában, a Konferencialigában a pénzdíjak sokkal alacsonyabbak, így jelentős bevételtől, több milliárd forinttól esik el a Fradi.

Kapcsolódó írásaink