Sport
Keveslik a női futballisták a pénzdíjat a világbajnokságon
A csütörtökön kezdőd női labdarúgó-világbajnokság az első, amelyen a FIFA külön értékesítette a torna közvetítési jogait. Korábban ugyanis a jogokat lényegében ingyen adták azoknak a műsorszolgáltatóknak, amelyek megvásárolták a férfitorna-közvetítést. Az új rendszerben a nemzetközi szövetség 300 millió dolláros jogdíjat remélt, de ez száz millióval kevesebb lesz.
A FIFA elnöke, Gianni Infantino már májusban felháborítónak tartotta, hogy míg a női világbajnokság nézettsége szerinte 50-60 százaléka a férfi tornákénak, addig például az európai műsorszolgáltatók ajánlata ötvenszer kevesebb volt, mint a katari jogdíjuk. Az európai megállapodás szintjét jól tükrözi, hogy például a BBC 10,5 milliót eurót fizet a női vébéért, amely a tavalyi férfi vb jogdíjának a nyolc százaléka.
Mindezek ellenére az ausztrál női válogatott tagjai bírálták a nemek közötti egyenlőtlenséget a vb-pénzdíjai között, és a játékosoknak profi szerződéseket követelnek.
A csütörtökön kezdődő női világbajnokság teljes nyereményalapja 110 millió dollár, amely háromszáz százalékos (!) növekedés a 2019-es tornához képest, de lényegesen alacsonyabb, mint a férfiak 440 millió dolláros pénzdíja a tavalyi katari világbajnokságon.
Gianni Infantino a márciusi FIFA-kongresszuson azt mondta: „Tervünk az, hogy a 2026-os férfi és a 2027-es női világbajnokságra már egyenlő pénzdíjat biztosítsunk.”
Ami szintén nem lenne igazságos, hiszen sok országban – így Magyarországon is – a női mérkőzések nézettsége jó, ha a negyede a férfi meccsekének. Ezért a kifizetéseknél a jogdíjbevételek összegét kellene figyelembe venni.