Sport

Bozsik úr, magának minden szava aranyat ér!

A volt szövetségi kapitány szerint: Manapság a hangos, a padok előtt rohangáló edző a sláger, aki, ha kell, még az asszisztenst is megpofozza

Bár már egy ideje kikerült a magyar futball fősodrából, mégis meglehetősen gyakran, legalább hetente egyszer találkozunk vele futballmeccsek kapcsán, hiszen Bozsik Péter, az egykoron Zalaegerszegen csodát, azaz bajnokcsapatot irányító edző a köztelevízió szakkommentátora. Azt mondja, ez jó, ezt szereti, de azért mégis hiányzik neki a pályák hangulata, a gólok világa. Nos, az egykoron Manchester Unitedet verő ZTE volt edzője, az Aranycsapat egyik legendájának fia szívesen
avatott be bennünket „szakmája” világába.

Bozsik úr, magának minden szava aranyat ér!
Bozsik Péter számára nem volt kemény a kispad
Fotó: MH

– Mi bámulunk a tévé előtt, bután, szinte nem is tudjuk, hogy mit látunk, ám vannak okos emberek, szakkommentátorok, akik elmagyarázzák nekünk, hogy mi is zajlik a futballpályákon. Nos, Bozsik úr, ön is a futballmagyarázók közé tartozik. Mégis, nem ülne szívesebben valamelyik csapat kispadján, mint egy tévéstúdióban?
– Jól érzem magam a kényelmesebb a stúdióban, bár nem éreztem rosszul magam a sokkal keményebb kispadon sem. Elvégre játékosnak vagy edzőnek lenni kiváltság, az öltözők hangulata, atmoszférája varázslatos, utolérhetetlen.
– Viszont három-négy vereség után kidobják a legnagyobb edzőt is.
– Megesik, de hát ez járulékos veszteség, aki edzőségre adja a fejét, tudja, mit vállal. Nekem nem voltak ilyen félelmeim.
– A stúdióban pedig nincs bekiabálás, kirúgás sincs, legfeljebb akkor, ha megpofozza a főszerkesztőt.
– Igen, bár az izgalom, még ha káros izgalom is hiányzik, hiszen az a játék része, vele alszik-kel az ember, ráadásul úgy érzi, tartozik valahová.
– Ez az odatartozás a tévénél nincs meg?
– Hogyne lenne meg, de kicsit lazább, hiszen itt nem találkozunk nap mint nap, mint az öltözőben. De kimondottan jól érzem magam a stúdióban is. Még akkor is, ha a siker sem olyan közvetlen. A fociban gólok vannak, pontokat adnak, azonnali a visszajelzés.
– Itt nincs visszacsatolás, nem hívják telefonon, hogy piszok jókat mondott?
– Néha hívnak, és hála Istennek, többnyire dicsérnek. Ez annyiban érdekes, hogy a vitázásra kész, dühös ember könnyebben nyúl a telefon után. Itt legfeljebb egy-egy les, kezezés, tizenegyes a vita tárgya.
– És a dicséreté?
– „Bozsik úr! Magának minden szava aranyat ér” - hallottam egy közvetítés után, de megismertem a hangot, az egyik barátom akart beszélni velem.
- Gondolná az ember, divatban van, nem láthatatlan, néha még jókat is mond, elhalmozzák a csapatok ajánlatokkal.
– Nem, nem vagyok divatban. Manapság a hangos, a padok előtt rohangáló edző a sláger, aki, ha kell, még az asszisztenst is megpofozza. Én meg nem ilyen vagyok.
– Nem lenne jobb erőszakosabbnak lennie?
– Talán, bár akkor már nem ugyanaz az ember lennék. Mit tegyek, ilyen vagyok.
– Lehet, hogy jobban kellene harcolnia saját elismeréséért, hiszen szinte a semmiből hozta össze Egerszegen a Manchester-verő csodacsapatot.
– No, nem, azért már előtte is voltak eredményeim, a Vasassal például bronzérmesek lettünk.
– Jó, jó, én inkább arra gondoltam, hogy az egerszegiek nemhogy nem álmodtak, jószerivel nem is hallottak arról, hogy itt bajnokságot is lehet nyerni. Hogyan jött össze a bajnoki arany?
– Erre csak közhelyeket tudok mondani, úgymint: munkával, fegyelemmel, szeretettel. Meg hát összefogással és szerencsével. De hát a vezetőket, a játékosokat, majd a szurkolókat kellett volna elsőként említenem, hiszen hiába vagy a világ legjobb edzője, ha nincs játékosod. Egyébként is, minden a pályán dől el, úgyhogy ott csinálnak belőled világ
legjobb edzőjét a játékosok. Egerszegen nagyjából adott volt a csapat, ehhez kellett valamit nekem is hozzátennem.
– Mit?
- Némi ésszerű fegyelmet kértem, majd bevezettem egy-két taktikai újítást. Na, nem kell itt nagy dologra gondolni, de előtte kopottra néztem a vébén az olaszok játékát, s tőlük láttam a tökéletes letámadást, a területszűkítést, és igyekeztem ezt a játékosaimmal is végrehajtatni. Kellett hozzá némi idő meg türelem, és aztán így esett, hogy Koplárovics góljával a BEK-ben még a Manchestert is legyőztük.
– Emlékszik még, mi volt a meccs után?
– Örömünnep, fesztivál. Bár én magam nem vagyok olyan ünneplős fajta.
– Majd a csapat maradt, az edzőt meg kidobták, mert nem jöttek az eredmények. Pedig a
városban mindenki azt várta, hogy ezentúl mindenkit ver a Zete.

– Hát nem vert.
– Bozsik Péter pedig, némileg édesapja nyomán, szövetségi kapitány lett.
– Igen. kapitány lettem, hét meccs erejéig.
– De ez már nem lett diadalmenet. Akkor, 2006-ban, kikaptak Máltán a válogatottal, s mindenki úgy érezte, ez a magyar futball mélypontja.
– Meglehet, az is volt, bár azóta is megesett néhány kínos eredmény.
– Azóta kiderült már, hogy mi történt?
– Számomra teljes mértékig nem.
– Önemésztő alkat, gondolom, néha még mindig fájlalja a máltai egy-kettőt.
– Ritkán jut eszembe, de akkor sajog, mint egy régi sérülés nyoma.
– Komáromban fejezte be az edzősködést. Elég hamar. Miért?
– Ez úgy helyes, hogy Komáromban öt év után befejeztem a munkát, de az edzősködést azt nem!
- Úgy tudom nagyobbik fia is edzősködik...
– Igen, ő is edzősködik. Most éppen Egerszegen, bár jelenleg nincs csapata, mert a pro licences tanfolyamot végzi.
– Ha már a Bozsik unoka meg Komárom, Czibor imádott városa szóba került, mit gondol, miért nem lett az Aranycsapat egyetlen játékosának gyerekéből sem komoly, első osztályú futballista?
– Nem tudom, ezt nem tanítják az edzőin, no meg pszichiáter meg genetikus sem vagyok.
– Talán még Bozsik József fia vitte a legtöbbre, bár nem mozdult ki a Pénzügyőr-pályáról, pedig jó néhány komolyabb csapat is hívta.
– Igen, leginkább az MTK és a Csepel, de úgy éreztem, nem vagyok elég erős fizikailag azNB-I-hez, és nem akartam ezzel a névvel megégni.
– Nem túlzott érzékenység volt ez?
– Lehet. Meg vissza is húzott a Pénzügyőr-pálya melege. Mindenesetre úgy éreztem, hogy
ezzel a névvel a magyar futballban nem szabad bohóckodni.
– S mit gondol, ezzel a névvel nem vihette volna jóval többre?
– Talán igen, talán nem. De hát olyan közegben, olyan világban élhettem le az életemet, ahol otthon vagyok, mint Tamási Áron Ábelje, nagy szerencse, hogy a kommentátorkodás is közel áll hozzám. Szeretem.

Kapcsolódó írásaink