Sport

Keleti Ágnes: 102

A spárgázás ezúttal elmaradt, de a jókedv nem

Járt a Happy Birthday felirat január 9-én az ötszörös olimpiai tornásznőnek, a 102. születésnapját e napon ünneplő Keleti Ágnesnek. A sportág vezérkara nem is feledkezett el a jeles napról.

Keleti Ágnes: 102
Az ünnepelt Keleti Ágnes és a szövetség képviseletében Altorjai Sándor (b) főtitkár és Berki Krisztián sportigazgató, aki maga is olimpiai bajnok tornász
Fotó: Magyar Tornaszövetség/Róth Tamás

Az ötszörös olimpiai bajnok tornász, Keleti Ágnes hétfőn ünnepelte 102. születésnapját, ennek alkalmából személyesen köszöntötte őt a Magyar Tornaszövetség nevében Altorjai Sándor főtitkár és Berki Krisztián, olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász, a szövetség sportigazgatója.

A remek hangulatú ünnepségen jelen volt Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, olimpiai bajnok kajakos, valamint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjaként az olimpiai bajnok úszó, Gyurta Dániel és Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár is. A MATSZ különleges, direkt erre az alkalomra készített bonbonokkal, tortával és egy nagy csokor virággal kedveskedett az ötszörös olimpiai bajnoknak, aki természetesen a tortát is megkóstolta.

Az ünneplők: Gyurta Dániel, Altorjai Sándor, Schmitt Ádám, Gyulay Zsolt és Berki Krisztián, valamint a 102 éves Keleti Ágnes
Az ünneplők: Gyurta Dániel, Altorjai Sándor, Schmitt Ádám, Gyulay Zsolt és Berki Krisztián, valamint a 102 éves Keleti Ágnes
Fotó: Magyar Tornaszövetség/Róth Tamás

A világ legidősebb élő olimpiai bajnoka ezúttal ugyan nem spárgázott, de megcsillogtatta a humorérzékét.

Hétfőn este a Duna televízió műsorra tűzte a Keleti Ágnes életéről szóló filmet, az Aki legyőzte az időt.

Keleti Ágnes karrierje

1921. január 9-én született Budapesten, Klein Ágnes néven. 18 évesen mutatkozott be a válogatottban. 1940-ben nyerte első magyar bajnoki érmét. A háborút Szalkszentmártonban, hamis papírokkal vészelte át. 1946-ban Balkán Játékokat nyert. Az 1948. évi nyári olimpiai játékokon a válogatott csapat tagja volt, de egy szalagszakadás miatt nem vehetett részt a versenyen, így helyette a tartalék, Balázs Erzsébet jutott lehetőséghez, és lett végül ezüstérmes a csapattal.

1949-ben négy aranyérmet szerzett a főiskolai világbajnokságon. Az 1952-es olimpián a talaj olimpiai bajnoka volt, ezen kívül egy ezüst- és két bronzérmet nyert.

1954-ben felemáskorláton világbajnok lett. 1956-ban 3 szeren (talaj, gerenda, felemáskorlát) és a kéziszercsapatban nyert olimpiát. Közvetlenül az '56-os olimpia után Ausztráliában, majd 1957-ben Izraelben telepedett le, ahol főiskolai tanár és edző volt. Izraelben megteremtette a nemzeti tornasportot. 1958-tól 1980-ig az izraeli tornászválogatott edzője, ezen belül egy évig, 1959-től 1960-ig az olasz tornászválogatott edzője volt.

1983-tól 1988-ig izraeli kluboknál edzősködött. 1957-től 1980-ig az izraeli Testnevelési Főiskola tanára volt, nemzetközi versenybíróként is tevékenykedett.

1990 óta egyre több időt töltött szülőhazájában, lényegében már Magyarországon élt. Tarics Sándor 2016. május 21-i halála után ő lett a legidősebb még élő magyar olimpiai bajnok. A finn Lydia Wideman halála óta egyben ő a legidősebb élő olimpiai bajnok is.

Kapcsolódó írásaink