Sport

George Russell szerint az új Forma–1-es autók túlsúlyosak

Kecske-káposzta probléma a tömeg növelése és a biztonság kérdése

A Mercedes istálló brit pilótája arról beszélt az f1.com szakportálnak, hogy minél súlyosabbak az autók, ami egy megfigyelhető trend, annál inkább úgy viselkednek ütközésnél, mint egy busz.

George Russell szerint az új Forma–1-es autók túlsúlyosak
A 2022-es silverstoni futamon épp Russell és Csou Kuan-jü autója ütközött úgy, hogy a kínai pilóta járműve a feje tetejére állt
Fotó: AFP/Jose Hernandez

Russell, aki az előző évben a világbajnokság pontversenyében a negyedik helyen végzett, és összehozta pályafutása első futamgyőzelmét is a Forma–1-ben, úgy véli, figyelni kell rá, hogy az autók tömegének növekedése milyen hatással van/lehet a biztonságra.

A brit szerint egyre inkább úgy lehetne jellemezni a helyzetet, hogy ütközés esetén már nem egy Smart csattan, hanem egy busz. Mindez persze költői túlzás, de a 2021-es kocsik tavaly plusz 46 kg-mal növelhették a maximális súlyukat, és szerinte minden jel arra mutat, hogy a szabályok a jövőben megengedik a kocsik további súlygyarapodását.

„A hangsúly a súlyon van. Az alacsonyabb sebességű versenyek nem vonzók” – állapította meg Russell a Motorsport.com oldalán.

Tizenöt éve a versenyautók még csak 650 kg-osak voltak, de a jövőben elképzelhető, hogy 800, sőt 900 kg-os Forma–1-es autók is építhetők lesznek, ezekkel nagyobb sebességek érhetők majd el, de egyszersmind veszélyesebbek is lesznek.

George Russell, a Mercedes brit Forma-1-es pilótája
George Russell, a Mercedes brit Forma–1-es pilótája
Fotó: AFP/Karim Sahib

George Russell azért emelte fel a szavát, hogy figyelmeztesse a sportág vezetőit: törődjenek a biztonsági kérdésekkel is, és találják meg a harmóniát a súly, a sebesség, a látványosság és a versenyzők biztonsága közt.

Kapcsolódó írásaink