A brit szurkolók szerint Katar fölényesen nyert

A szavazatok szerint századunk második legjobb futball-világbajnoksága a 2002-es volt

Hatalmas fölénnyel lett első Katar a BBC szavazásán, amelyen a szurkolók arról voksolhattak, hogy melyik volt a 21. században eddig rendezett hat labdarúgó-világbajnokság közül a legjobb.

A sörtilalom ellenére a szurkolók jól érezték magukat Katarban
Fotó: AFP/Mustafa Yalcin

A BBC Sport a szavazás megkönnyítéséhez rövid tájékoztatott adott századunk férfi labdarúgó-világbajnokságairól.

2002 (Japán–Dél-Korea). Ronaldo két góljával Brazília nyerte a döntőt Németország ellen, s ötödik világbajnoki győzelemét ünnepelhette. Sokkoló csoportmérkőzésen Szenegál legyőzte a címvédő Franciaországot, amely nem jutott tovább, a társrendező Dél-Korea némi bírói segítséggel bejutott az elődöntőbe, a török válogatott pedig bronzérmes lett.

2006 (Németország). Olaszország tizenegyesekkel verte Franciaországot a világbajnokság döntőjében, amelyre mindig is emlékezni fogunk, mert Zinedine Zidane lefejelte az őt sértegető Marco Materazzit, amiért kiállították. Lionel Messi debütált a világbajnokságon – és megszerezte első gólját a tornán, amelyen az argentin csapat a némettől szenvedett vereséget tizenegyespárbajban, a negyeddöntőben.

2010 (Dél-Afrika). Spanyolország története első labdarúgó-világbajnoki címét nyerte Andres Iniesta a hosszabbításban szerzett góljával, amivel legyőzte Hollandiát, míg a bronzmérkőzésen Németország nyert Uruguay ellen, 3–2-re. Hatalmas meglepetésre az előző vébé két döntőse, Olaszország és Franciaország egyaránt győzelem nélkül maradt, elvérzett a csoportkörben. Emlékezetes az uruguayi Luis Suarez kezezése, amellyel megfosztotta Ghánától az elődöntőbe jutástól. (A szabálytalanság miatt megítélt büntetőt, a 120. percben, Asamoah Gyan a lécre lőtte.)

2014 (Brazília). Mario Götze gólt szerzett a hosszabbításban, így Németország 1–0-ra legyőzte Messi Argentínáját a fináléban. A világbajnokság legemlékezetesebb eredménye az volt, hogy a németek 7–1-re kiütötték a házigazda brazilokat az elődöntőben.

2018 (Oroszország). Franciaország 4–2-re verte a meglepetésre döntős Horvátországot Antoine Griezmann és Kylian Mbappé főszereplésével. A címvédő németek kikaptak Mexikótól és Dél-Koreától is a csoportjukban, s ugyanúgy, mint most Katarban, nem jutottak a kieséses szakaszba. Anglia legyőzte Kolumbiát tizenegyespárbajban, a negyeddöntőben nyert Svédország ellen is, de kikapott Horvátországtól az elődöntőben. Harry Kane lett a torna gólkirálya.

2022 (Katar). A fordulatos, izgalmas döntőben Messi Argentínája tizenegyesekkel verte Franciaországot egy 3–3-as thriller után, amelyben Kylian Mbappé lett a második játékos Sir Geoff Hurst (1966) után, aki mesterhármast ért el a fináléban. Ezen a világbajnokságon is sok meglepetés született: Marokkó bejutott az elődöntőbe, Japán legyőzte Spanyolországot és Németországot, Szaúd-Arábia pedig a későbbi bajnok Argentínát.

A BBC szavazása is meglepetéssel zárult: a rendező országokat tekintve Katar nyert hatalmas fölénnyel, 78 százalékkal: 2. Japán–Dél-Korea (2002) 6 százalék, 3. Brazília (2014) 5 százalék, 4. Németország (2006) és Oroszország (2018) 4–4 százalék, 6. Dél-Afrika (2010) 3 százalék.