Argentína nyerte a futballvilágbajnokságot

A franciák, miként 2006-ban, újra tizenegyespárbajban veszítettek

Argentína tizenegyespárbajban megnyerte a katari világbajnokságot, miután a döntőben 3–3 után felülkerekedett a címvédő Franciaországon. A döntő hat gólját Mbappé (3), Messi (2) és Di María szerezte.

Az argentinok 1978 és 1986 után harmadszor is világbajnokok
Fotó: Adrian Dennis

Körülbelül egy órával a vb-döntő első rúgása előtt kezdődött a záróünnepség.

Davido, Ozuna és Gims a záróünnepségen
Fotó: ERCIN ERTURK / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP

A mérkőzés játékvezetője a lengyel Szymon Marciniak.

Az összeállítások. Argentína: Emíliano Martínez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul, Fernández, Mac Allister – Di María, Messi, Álvarez. Franciaország: Lloris – Koundé, Varane, Upamecano, Théo Hernandez – Rabiot, Tchouaméni – Dembélé, Griezmann, Mbappé – Giroud.

Lassan teltek a lelátók, a franciák beszámolója szerint óriási dugók alakultak ki a metróban, nem fértek fel az utasok.

A himnuszokat ezúttal élőben énekelte a döntős országok egy-egy képviselője. Az argentinra Lali Espósitót kérték fel. A Marseillaise-t az egyiptomi származású Farrah el-Dibany énekelte. A mezzoszoprán hangfekvésű énekesnő előző hasonló fellépése Emmanuel Macron elnök újraválasztásakor volt,

A trófeát Iker Casillas, a spanyolok világbajnoka hozta be a gyepre.

Megkezdődött a játék, tiszta kékben játszottak a franciák, az argentinok a hagyományos albicelestében, fehér-világoskékben.

McAllister lövése volt az első említésre méltó jelenet, majd De Paul labdája Varane-ról szögletre pattant, az is lövési kísérlet volt.

Eltelt az első 15 perc, argentin labdabirtoklási fölénnyel, de helyzet nélkül.

Az első francia helyzet: Griezmann szabadrúgása után Giroud a kapu fölé fejelt. A bíró szerint támaszkodott, így hiába bólintott volna a kapuba.

A 22. percben büntetőhöz jutott az argentin válogatott, miután Dembélé a tizenhatoson belül felrúgta Di Maríát.

Objektum doboz

A tizenegyest Messi higgadtan a bal sarokba rúgta, ezzel csapata 1-0-ra vezet, ő pedig vezeti a góllövőlistát is.

Lionel Messi lövése után a labda a francia kapuban
Fotó: Odd ANDERSEN / AFP

Lionel Messi a vb-történelem első játékosa, aki gólt szerzett a csoportkörben, majd az egyenes kieséses szakaszban, a döntőt is beleértve, négy mérkőzésen.

A franciák igyekeztek rögtön reagálni, aktívabban támadtak. Akadt egy-két kőkemény összeütközés.

A 33. percben az argentinok szép ellentámadás végén szereztek újabb gólt. Messi, Álvarez, MacAllister volt a labda útja, a középpályás áttette a labdát balra, s a szinte üresen érkező Ángel Di María 12 méterről a bal alsó sarokba lőtt, 2–0.

Ángel Di María gólja
Fotó: Franck Fife / AFP

Didier Deschamps szokatlan lépésre szánta rá magát: a 40. percben kettőt cserélt. Dembélét és Giroud-t is levitte, s beküldte Thuramot és Kolo Muanit. Fogalmazzunk úgy, Giroud nem volt boldog ettől.

Vége az első félidőnek az Albiceleste 2–0-ra vezet.

Mutató arra, mennyire gyenge a franciák támadójátéka: egyetlen egyszer sem (!) tudtak labdához nyúlni az argentin tizenhatoson belül.

Felgyorsult a játék, de továbbra is az argentinok a veszélyesebbek. Enzo Fernandez elől mentett Lloris, majd De Paul lövését fogta a kapus.

Eltelt 60 perc, s a franciáknak még nem volt kapuralövési kísérlete.

Di María cselei után a másik oldalon Messi került helyzetbe, de Rabiot jól elé tudott csúszni. Két perccel később Mac Allister elöl Lloris lábbal mentett.

Scaloni lecserélte a nem teljesen egészséges Di Mariát, Acuna állt a helyére.

Mbappé kapura lőtt. Fölé ment a labda, az eddigiekhez képest ez is eseményt jelentett.

Griezmannt és Théo Hernandezt is lecserélte Deschamps, beállt Coman és Camavinga.

Otamendi lerántotta a a 78. percben Kolo Muanit, Marciniak befújta a tizenegyest. Kylian Mbappé belőtte, egy gólra feljöttek a franciák, 2–1 az argentinoknak.

Kylian Mbappé indul az értékesített büntető után, még dolga van
Fotó: FRANCK FIFE / AFP

Coman szerelése után indult a francia támadás, Mbappé bebombázta, 2–2.

Így lőtte Mbappé a második gólját

A franciák lendületesen támadtak, vérszemet kaptak, az argentinok igyekeztek lassítani a játékot.

Messi a 97. percben fantasztikus lövést eresztett meg, Lloris a levegőben úszva kiütötte a labdát.

Letelt a hosszabbítás a rendes játékidőben, 2–2.

Hosszabbítás jön

Rabiot is lement, Fofana váltotta.

Mintha a franciák lennének aktívabbak, frissebbek, de Scaloni cserélt, beállt két új ember, Paredes és Lautaro Martínez.

Az Inter csatára megszerezhette volna a vezetést, de mindkét lehetőségénél menteni tudott Upamecano.

A 106. percben Lautaro Martínez lövését Lloris még kiütötte, Messi négy méterről kapura tette, Koundé már csak a gólvonalon túlról rúgta ki. Ismét vezet Argentína, 3–2.

Kouindé már csak a gólvonal mögül tudta kirúgni a labdát
Koundé már csak a gólvonal mögül tudta kirúgni a labdát
Fotó: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / AFP

A 118. percben Kylian Mbappé lövésébe a tizenhatoson belül kézzel ért a felugró Montiel. A büntetőt Mbappé belőtte, ő az első futballista 1966, Geoff Hurst triplája óta, aki mesterhármast ért el vb-döntőben.

A 123. percben Kolo Muani már csak a kapussal állt szemben, lőtt, Martínez spárgázva védett.