Sport
Megtanulták az irániak hazájuk himnuszát
A BBC megint bizonyította: amit szabad Jupiternek, nem szabad a kis ökörnek

Iránban a rendszer kritikájának tekintik a himnusz éneklésének megtagadását. És nyilvánvaló, hogy pontosan ez volt a céljuk a focistáknak, amikor az angolok elleni hétfői mérkőzés előtt valamennyien némán álltak a pályán hazájuk himnuszának elhangzása közben. Az iráni televízió meg is szakította adását, s nagyon hamar elterjedt, hogy hazatérve súlyos büntetésre számíthatnak a demonstrálók.

Azóta eltelt pár nap, és vélhetően sikerült meggyőzni a játékosokat, hogyha jót akarnak, énekeljenek, de leginkább focizzanak. Mindkettőt teljesítették. Wales csapatának két gólt lőttek.
Az iráni tiltakozások – emlékeztet rá az Russia Times – azt követően kezdődtek el, hogy szeptemberben meghalt a 22 éves Mahsza Amíni a rendőrök erőszakos fellépése következtében. Láttunk már ilyet az Amerikai Egyesült Államokban, abból nőtt ki a BLM-mozgalom és a térdelés, amelyről az angol focisták valamiért képtelenek lemondani. Csakhogy némileg változtat a dolgok állásán, hogy a napvilágra került boncolási adatok szerint Amíni halálát nem fizikai erőszak okozta, hanem baleset. Konkrétan az, hogy megszűnt az agya oxigénellátása. Amínit egyébként nyolcéves korában agyrákkal operálták.
A Russia Times nehezményezte, hogy az ominózus vb-mérkőzést követő nemzetközi sajtótájékoztatón a BBC riporternője mindenképp politikai állásfoglalást akart kicsikarni az irániak portugál szövetségi kapitányából, Carlos Queirozból, miközben az ugyancsak jelen lévő angol szövetségi kapitányt, Gareth Southgate-et elfeledte megkérdezni, mégis hogy képzelik ezt a térdeplősdit.
