Sport
Akad, aki még Dover fehér szikláit is átnevezné

Anglia 1996-ban rendezett férfi Eb-t, akkor a Football’s coming home, a Labdarúgás hazatér volt a szlogen. Bő negyedszázaddal később, amikor Európa tizenhat legjobb női csapata randevúzik tíz stadionban, ilyen zengzetes jelmondat nincsen – viszont a Snaptrip, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb utazási irodája kampányt kezdett azért, hogy az országnak a turizmus szempontjából fontos szimbólumát, a doveri fehér sziklákat (angolul The White Cliffs of Dover) a torna három és fél hetére nevezzék át The Ellen White Cliffs of Dovernek.
A tornán ezúttal is tizenhat csapat lép pályára, az első szakaszt a négy négyes csoport mérkőzései jelentik. Ennek végeztével nyolc csapat marad talpon, július 20-tól ezek küzdhetnek tovább a kontinensbajnoki címért. Bátran kijelenthető – figyelemmel a női labdarúgás kivételesen dinamikus fejlődésére –, hogy minden idők legszínvonalasabb női Ebje következik. Kiegyensúlyozott a mezőny, amelynek fele joggal pályázik legalább az elődöntőre. (Ki számolt legutóbb dán–osztrák elődöntővel?)
Anglia az egyik esélyes, de nem a legnagyobb. Eddigi legjobb szereplése az Európa-bajnokságokon a 2009-es ezüstérem, legutóbb, 2017-ben elődöntős volt a „háromoroszlános” csapat. De még nagyobb a spanyol válogatott, amelynek nagyon jó a sorsolása, bomba meglepetés lenne, ha nem jutna a döntőbe. E két csapaton kívül a hollandok és a svédek juthatnak – a papírforma szerint – a legmesszebbre, a németek az utóbbi időben mintha visszaestek volna. Nem lesz ott soraikban Marozsán Dzsenifer, aki áprilisban elülső keresztszalag-szakadást szenvedett a szerbek elleni világbajnoki selejtezőn. (Magyar résztvevője így is lesz a tornának, mégpedig a játékvezetői asszisztensek között Vad Anita. Nincs tudomásunk arról, hogy lenne még egy olyan testvérpár a világon, amelyből a fiú, Vad II István a férfiak, a lány, Anita pedig a hölgyek labdarúgó Európa-bajnokságán működött-működik közre asszisztensként.)
Egy női Eb kapcsán kevés nagyobb hibát lehet elkövetni annál, minthogy összevetjük a férfiak futballjával, de azt nem árt látni: a női labdarúgás viharos sebességű fejlődése nem vonatkoztatható el attól, hogy a legsikeresebb és leggazdagabb férfi klubok, óriási pénzeket invesztálva, részt vállalnak a női labdarúgásban is. Immár itt is a Premier League és a La Liga a legerősebb, a benevezett 368 (16x23) játékosból 228 az angol (67), a német (55), a spanyol (38) az olasz (37) és a francia (31) élvonalban játszik. A legtöbb játékost a Juventus és a Barcelona (15-15) adja, megelőzve a Bayernt, a Chelsea-t és a Wolfburgot. De az első tízben van még az Arsenal, a Manchester City, a Lyon, a PSG és a Real Madrid is. (A mérkőzéseket az M4 közvetíti.)