Sport

Djokovic deportálásra vár

Órákig a melbourne-i reptéren, egy elkülönített szobában várakozott a férfi teniszezők világranglistáját vezető szerb Novak Djokovic arra, hogy beengedjék Ausztráliába, végül a hatóságok megtagadták tőle a belépést, s most egy kiutasítottak számára fenntartott melbourne-i hotelben várakozik az ausztrál nyílt teniszbajnokság kilencszeres győztese arra, hogy ügyét elbírálják az illetékesek.

Djokovic deportálásra vár
Djokovic nem léphetett be Ausztrália területére
Fotó: AFP/Sputnik/Alexey Filippov

Az ausztrál nyílt bajnokságon címvédő, húszszoros Grand Slam-bajnok sztárjátékos szerdán helyi idő szerint 23.30 órakor (közép-európai idő szerint 13.30-kor) szállt le a melbourne-i Tullamarine reptéren, majd a hatóságok döntésére várt, hogy beléphet-e az országba.

Aztán közép-európai idő szerint este fél 11-kor az ausztrál hatóságok tudatták: az év első GS-tornájának otthont adó Victoria állam hatósága megtagadta a belépést Djokovictól, majd eldőlt, hogy nem kap vízumot, mert „nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot ahhoz, hogy teljesíti a belépéshez szükséges előírásokat”. Ügyvédei rögtön fellebbeztek a határozat ellen, ez egyelőre nem érkezett meg az illetékes bírósághoz. Anthony Kelly bíró közölte, hogy pénteken reggel tart meghallgatást a felek számára, így a világelső még egy éjszakát biztosan Melbourne-ben tölt. Ausztrál sajtóértesülések szerint ugyanakkor alighanem csak hétfőn kerül sor a meghallgatásra. Ráadásul az átadott vízumkérelme sem volt megfelelő.

Előzőleg az Australian Open szervezői akut egészségi problémájára hivatkozva különengedélyt adtak neki az induláshoz annak ellenére, hogy vélhetően nincs beoltva koronavírus ellen.

„Azokat a nem ausztrál állampolgárokat, akik nem rendelkeznek érvényes vízummal a beutazáskor, vagy akiknek vízumát törölték, őrizetbe veszik és hazaküldik Ausztráliából” – hívta fel a figyelmet az ország törvényei alapján ebben az esetben alkalmazandó eljárásra az Ausztrál Határrendészet (ABF) közleménye.

Djokovic, aki korábban oltásszkeptikus kijelentéseket tett, magánélete védelmére hivatkozva továbbra sem hozza nyilvánosságra, hogy kapott-e koronavírus ellen vakcinát. Különengedélyének híre élénk tiltakozást váltott ki Ausztráliában, ahol a 16 év feletti lakosság 90 százaléka már két oltást kapott a koronavírus ellen.

Szerbiában óriási felháborodás fogadta, hogy a nemzeti hősként tisztelt sztárt nem engedték be Ausztráliába. Aleksandar Vucic elnök közölte, az egész ország Djokovic mögött áll, és a szerb hatóságok mindent megtesznek azért, hogy „mihamarabb befejeződjön a világ legjobb játékosának a zaklatása”. A bulvársajtó „minden idők legnagyobb sportbotrányáról” cikkezik, olyan címekkel, mint például: „Botrány és szégyen: Novakot őrizetbe vették Melbourne-ben”.

Djokovic édesapja korábban a szerb médiának azt mondta, fia egy fegyveres őr társaságát leszámítva órákig egyedül várakozott a hatóságok döntésére egy reptéri szobában. Később az Instagramon már azt tudatta, hogy fiát deportálják az ausztrál hatóságok és felszólította rajongóit, hogy Djokovic hazatér és olyan fogadást kell számára szervezni, amilyen „megilleti őt”.

A teniszező édesapja tudatta, hogy Novakot deportálják az ausztrál hatóságok
A teniszező édesapja tudatta, hogy Novakot deportálják az ausztrál hatóságok
Fotó: Instagram/Srdjan Djokovic

Djokovic egyik képviselője csütörtökön tudatta: egyeztetéseket kezdtek az ausztrál hatóságokkal, hogy megtalálják a módját annak, hogy Djokovic mégis pályára lépjen, de a legnagyobb gondot a vízumprobléma megoldása jelenti. „Amennyiben megerősítik a vízumkérelem elutasítását, az áthidalhatatlan gondot jelent és ellehetetleníti Novak fellépését az Australian Openen” - mondta Nick Wood.

A kilencszeres bajnok világelső kedden jelezte, hogy részt vesz a melbourne-i viadalon, miután a szervezők (akut egészségi problémájára hivatkozva) annak ellenére különengedélyt adtak neki, hogy az Australian Openen minden résztvevőtől elvárják, hogy be legyen oltva a koronavírus ellen, noha ő egyelőre közölte, megfelel-e ennek a követelménynek.

Csütörtökön megszólalt az ügyben Rafael Nadal is, aki Djokovichoz hasonlóan a rekordot jelentő 21. GS-trófeájára hajt.
„Természetesen nem tetszik ez a helyzet, és bizonyos szempontból sajnálom Novakot” - jelentette ki a spanyol sztár. - „Ugyanakkor hónapok óta ismerte a feltételeket, és ő dönt a saját dolgaiban. Én is voltam covidos, és két oltást kaptam. Aki így tesz, itt és a világon mindenütt teniszezhet” - tette hozzá.
Jelenleg Djokovic, Nadal és az augusztusi, negyedik térdműtéte óta harcképtelen Roger Federer közösen tartja a GS-csúcsot 20-20 serleggel.

Scott Morrison miniszterelnök korábban azt nyilatkozta, várja a bizonyítékokat, amelyek alátámasztják a világelső igényét.
„Ha ez nem következik be, nem teszünk kivételt, és máris felülhet a hazafelé tartó gépre” - jelentette ki a kormányfő a nap folyamán.

Az ausztrál nyílt bajnokság január 17-én kezdődik.

Kapcsolódó írásaink

Djokovicsra külön szabály vonatkozik

ĀKülön engedéllyel mégis elindulhat a világelső Novak Djokovics a január 17-én rajtoló ausztrál nyílt teniszbajnokságon. A döntés alighanem sok vitát generál majd a következő napokban