Sport
A sportolók távolmaradása kizárt
Sportdiplomáciai szkanderozás a pekingi téli olimpia politikai bojkottja kapcsán

Ettől még az amerikaiakat gyorsan követték az angolok, a kanadaiak, az ausztrálok és az új-zélandiak. De mindegyik ország illetékes politikusa leszögezte, a versenyzőik és sportszakmai stábjaik ott lesznek az ötkarikás játékokon. A Kanadai Olimpiai Bizottság közleményében józanul annyit közölt, a sportolói bojkott ártana a versenyzőknek, és nem lenne érdemi hatással a helyzetre. Boris Johnson brit miniszterelnök is amondó volt, hogy bár nem küldenek politikusokat Pekingbe, a sportolók távolmaradását semmiképp sem támogatja.
Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön sajtótájékoztatón reagált az ötök támadására: „A sportnak semmi köze a politikához. A téli olimpia nem a politikai pózolás színtere.” Érdekes, hogy Olaszország már a hét elején jelezte, hogy nem vesz részt a diplomáciai bojkottban, két további európai ország külügyminisztere pedig kontinentális összefogást sürgetett csütörtökön a politikai bojkott elutasításának kérdésében.
A Reuters idézte a francia minisztert, Jean-Yves Le Driant, aki elmondta, hogy Roxana Maracineanu sportminiszter részt vesz a téli olimpián, és Párizsban, külügyminiszterként első útján megszólalt Annalena Baerbock is, aki osztotta kollégája álláspontját az ötkarikás játékok depolitizálása terén.