Hangerőtér

Korner

A közönséget nem lehet leváltani. Sőt, igazából rendreutasítani sem. Egyes sportágakban – ha a nemzetközi szövetségek fura urai előveszik a kettős mércét – megoldható a kollektív büntetés, a zárt kapus mérkőzés.

Sőt, hatalmas pénzbüntetéseket lehet mérni a renitensekre vagy az annak látszókra (most ne beszéljünk a hazájuknak, csapatuknak ártani akaró provokátorokról és feljelentőkről). De a legtöbb sportágban a közösség erejére van bízva, hogy kivesse magából a lelátóra nem valókat, a tenisz (asztalitenisz, díjugratás stb.) tribünjéről a hangoskodókat, a legérzékenyebb pillanatok csöndjét megtörő bekiabálókat. És ez működni szokott. Most azonban New Yorkban, az amerikai nyílt teniszbajnokság férfi döntőjében átszakadt a gát. Kifejezetten botrányos, sportszerűtlen szurkolást láthattunk, amellyel kis híján sikerült befolyásolni a Novak Djokovics–Danyiil Medvegyev-finálé eredményét. Nagy bravúr, hogy a lenyűgözően teniszező, sporttörténelmi rekordgyilkos orosz Medvegyev bírta a lelátói nyomást, hogy a 23 ezer néző döntő többsége nem az ő győzelmét kívánja. A harmadik szett végjátékában 6:4, 6:4, 5:2-es vezetésnél nem hagyták szerválni, minden hibáját megtapsolták, folyamatosan a világelső Djokovicsot éltették, aki két gémet hozott ebben az emocionális erőtérben, de csak eljött az igazság pillanata: győzött a jobb. Még ha ez nem is tetszett a New York-i közönségnek.