Sport

Edzőként is a csúcsra ért a röplabda legnagyobb Királya

Az Egyesült Államok női röplabda-csapata a tokiói olimpiai döntőben „söpréssel”, 3-0-ra legyőzte a 2008-ban és 2012-ben is aranyérmes Brazíliát, ezzel megszerezte története első olimpiai bajnoki címét. A siker egyik főszereplője, az öt évvel ezelőtt, Rióban csapatával még „csak” bronzérmet nyert edző, Karch Király, aki játékosként háromszoros olimpiai bajnok volt (1984-ben és 1988-ban teremben, 1996-ban strandröplabdában szerzett aranyat), ezzel a negyedik arannyal pedig vitathatatlanul a sportág legnagyobb alakja lett.

Edzőként is a csúcsra ért a röplabda legnagyobb Királya
A hatvan esztendős Karch Király negyedik olimpiai aranyérmét viheti haza Tokióból
Fotó: Fotó: Alexey Filippov / Sputni

Király mindössze a második röplabdázó, aki játékosként és edzőként is olimpiai bajnok lett, rajta kívül ez csak a vele éppen egykorú, kínai – de gyakorlatilag az Egyesült Államokban élő – Lang Pingnek sikerült, aki játékosként 1984-ben Los Angelesben, majd edzőként öt éve Rióban, a kínai csapattal nyert aranyat. (Lang Ping vezette az amerikai válogatottat a pekingi olimpián, ahol csapata a döntőben kikapott a braziloktól.)

Charles Frederick Király 1960-ban született. Édesapja, László, maga is röplabdázott, itthon az ifjúsági válogatott tagja volt, majd egyetemistaként, az 1956-os forradalom vérzivatarában menekült el Magyarországról. Charles, aki ugyan nem beszél magyarul – a családi legenda szerint az apja annyira haragudott a kommunistává lett országra, hogy nem tanította meg a fiát saját anyanyelvére – de felnőve hivatalosan is a családi becenevét, a Karcsiból lett Karch-ot használja, Kaliforniában, apja oldalán, strandröplabdázóként ismerkedett meg a sportággal, majd lett a világ legjobb játékosa.

Karch Király olyan a röplabdában, mint Pelé a futballban, Michael Jordan a kosárlabdában, Wayne Gretzky a jégkorongban – csak épp egyikük sem vezetett edzőként is olimpiai, vagy világbajnoki címre csapatot.

Kapcsolódó írásaink