Sport

Kesztyűben is kemény a kubai ököl

Második olimpiai aranyérmét nyerte Benjamin Richard Maher brit díjugrató

Kuba eddigi 79 olimpiai aranyérméből harminchetet az ökölvívóik nyertek, 1972 és 2004 között, amennyiben elindultak az ötkarikás játékokon, két kivétellel (1976, 1988) övék volt a sportág legeredményesebb nemzete.

Kesztyűben  is kemény a kubai ököl
A 38 éves Maher Explosion nevű lovával a csúcsra ért
Fotó: AFP/Behrouz Mehri

Pekingben, 2008-ban megtört a hegemónia, arany nélkül maradtak, de Londonban két, Rio de Janeiróban három aranyat nyertek – ám nem tudtak az éremtáblázat élén végezni. Az öt évvel ezelőtti torna már jelezte, hogy itt az új nagy generáció, Robeisy Ramírez megnyerte a második aranyát, s nyert Arien López, s Julio César La Cruz is. Tokióba heten jöhettek el, közülük öten bejutottak az elődöntőbe.

Lázaro Álvarez bronzérmes lett, Roniel Iglesias és Ariel López már győzött. Bravúrral: az elmúlt öt évben egy újabb súlycsoportba erősödött bele, immár La Cruz előző súlycsoportjában, félnehézsúlyban nyert. Andy Cruz az ausztrál Harry Garside-dal küzd majd pénteken a döntőért, s aznap Julio César La Cruz a második olimpiai aranyáért öklözik majd a súlycsoport európai királya, az orosz Muszlim Gadzsimagomedov ellen. La Cruz egyébként azzal keltett feltűnést (már a formáján kívül), hogy miután a negyeddöntőben megverte a spanyol színekben induló, kubai születésű „disszidens” Emmanuel Reyest, politikai tartalmú üzenettel: „Haza vagy élet, nem. Haza, vagy halál. Győzni fogunk” tett hitet a regnáló kormány és a hatvan éve Kubában fennálló politikai kurzus mellett.

Szinte minden napra jut egy-két – a hagyományos felfogás szerint – extrém sportág aranycsatája. Ilyen volt szerdán a női gördeszkások úgynevezett park versenye, amelyet a japán Joszuzumi Szakura nyert, a 12 éves Hiraki Kokona és a 13 éves brit Sky Brown előtt. Legutóbb az 1936-os berlini olimpián volt ilyen fiatal dobogós, a 12 éves Noël Vandernotte a francia evezősök kormányosaként nyert két bronzérmet Berlinben.

Nagy kontrasztban van ezzel, hogy a 62 éves ausztrál lovas tusázó, Andrew Hoy – aki kora szerint akár nagypapája is lehetne a két ifjú gördeszkásnak – a hét első felében egy ezüst és egy bronzérmet szerzett (egyiket egyéniben, másikat csapatban), huszonegy éves kihagyás után lett ismét érmes, úgy, hogy 1992-ben, Barcelonában nyerte az első medálját, majd Atlantából és Sydney-ből is vitt haza aranyat. Egyébként nem ő az ausztrál lovascsapat legidősebb tagja, hanem a 66 éves Mary Hanna, de ő helyezetlenül zárt.

Ha nem is példátlan, azért ritka, hogy apa és gyermeke is olimpiai bajnok legyen. Van erre, persze, magyar példa is, de szerdán a világ Szöul vitorlázó bajnokának (csillaghajó), a skót Michael McIntyre-nak a lányát, Eilidh-et ünnepelte, aki aranyat vihet haza a női 470-esek versenyét megnyerve.

Nagyon szoros versenyben dőlt el az elsőség a lovasok díjugrató egyéni számában, az alappályát hatan teljesítették hibátlanul. A hatalmas feszültség ellenére mind a hat lovas hibátlanul lovagolt az összevetésben is, így az időeredmény döntött. A leggyorsabb a brit Benjamin Maher volt Explosion nevű lovával, akinek ez a második olimpiai aranyérme, 2012-ben csapatban nyert.

Tokió bajnokai és a magyarok

Atlétika Férfiak. Kalapácsvetés: Wojciech Nowicki (Lengyelország) 82,52 m. 800 m: Emmanuel Kipkurui Korir (Kenya) 1:45.06. 200 m: Andre de Grasse (Kanada) 19.62 mp. Nők. 400 m gát: Sydney McLaughlin (Egyesült Államok) 51.46 mp – világcsúcs. 3000 m akadály: Peruth Chemutai (Uganda) 9:01.45.

Birkózás Kötött fogás. Férfiak. 67 kg: Mohammadreza Geraei (Irán). 87 kg: Zsan Belenyuk (Ukrajna), 2. Lőrincz Viktor. Nők. 62 kg: Kavai Jukako (Japán).

Gördeszkázás Nők. Park: Josozumi Szakura (Japán) 60,09 pont.

Lovaglás Díjugratás: Benjamin Maher (Nagy-Britannia) 37.85 mp/0 hiba

. Műúszás Páros: Szvetlana Romasina, Szvetlana Kolesznyicsenko (Orosz Olimpiai Bizottság) 195.90 pont.

Nyílt vízi úszás Nők: Ana Marcela Cunha (Brazília) 1:59:30.8, …4. Olasz Anna 4.0 mp h.

Ökölvívás Férfiak. 81 kg: Arlen López (Kuba).

Pályakerékpár Férfiak. Csapat üldözőverseny: Olaszország (Simone Consonni, Filippo Ganna, Francesco Lamon, Jonathan Milan) 3:42.032 – világcsúcs.

Súlyemelés Férfiak. +109 kg: Lasa Talahadze (Georgia) 488 kg – világcsúcs (szakítás: 223 kg – világcsúcs, lökés: 265 kg – világcsúcs), …7. Nagy Péter 396 (178, 218).

Vitorlázás Férfiak. 470-es: Mathew Belcher, Will Ryan (Ausztrália) 23 pont. Nők: Hannah Mills, Eilidh McIntyre (Nagy-Britannia) 47.

Éremtükör
Éremtükör
Fotó: MH

Kapcsolódó írásaink